Euro
15.1399
-0.68%
Dolar
13.3372
-0.65%
Altın
788.6280
-0.90%
Borsa
2,048.36
0.31%
Bitcoin
564.753
-2.29%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  Esad: Filistin'i desteklediğimiz için baskı altındayız

  Esad: Filistin'i desteklediğimiz için baskı altındayız

  Esad: Filistin'i desteklediğimiz için baskı altındayız...
  • 28.06.2012 - 20:06

  Esad: Filistin i desteklediğimiz için baskı altındayız #1

  İran devlet televizyonuna bir röportaj veren Esad, Şam rejiminin ülkedeki sorunları çözmek için reformları sürdürdüğünü ancak "Suriye'deki teröristlerin ve bu teröristleri destekleyen hükümetlerin" atılan adımları gözardı ettiğini öne sürdü.

  TÜRK HALKI İLE ANKARA AYNI GÖRÜŞTE DEĞİL

  Reuters haber ajansının satır başlarını aktardığı röportajda, Suriye lideri, "Türk yetkililerin politikalarıyla Türk halkının Suriye hakkındaki olumlu görüşleri birbirine uymuyor" dedi.

  "Bazı ülkeler bizi suçlamak için Annan planı çöksün istiyor" diyen Esad, "Ben, Suriyelilerin dahil olmadığı bir çözümü kabul edemem. Zira sadece Suriyeliler sorunun nasıl çözüleceğini biliyor" ifadesini kullandı.

  Esad, "Binlerce kişinin hayatını kurtarmak için teröristleri yok etmek hükümetin görevi" diye konuştu.

  "LİBYA TARZI OPERASYON MÜMKÜN DEĞİL"

  Suriye'ye yönelik bir askeri operasyon ihtimalini de değerlendiren Esad, "Böyle bir askeri müdahale öngörmüyorum, Libya tarzı bir operasyon Suriye'de mümkün değildir" dedi.

  Esad, "ABD, Suriye'de El Kaide'nin faaliyet gösterdiğini söylüyor; El Kaide'nin ABD'nin hoşlanmadığı ülkelere saldırdığını kabul ediyor" diye konuştu.

  Suriye lideri ayrıca ülkesinin Filistin'e verdiği destek nedeniyle baskı altında olduğunu savunarak, "Bu baskılar bugüne kadar işe yaramadı, gelecekte de işe yaramayacak" ifadelerini kullandı.

  "İRAN YANIMIZDA OLDU, BİZ DE SADAKAT GÖSTERİYORUZ"

  Suriye-İran ilişkilerine de değinen Esad, İran ordusunun Suriye'de faaliyet gösterdiğiyle ilgili haberleri "ordunun içinde bölünmeler olduğunu ima etmek için yapılmış bir şaka" olarak nitelendirdi.

  Esad, "İran, Suriye'nin yanında yer alıyor, Şam'ın da karşılığında sadakat göstermesi gerekiyor" dedi.


  Görüş Bildir