Euro
9.8742
0.08%
Dolar
8.1872
0.1%
Altın
472.31
0.09%
Borsa
1.33
0%
Bitcoin
442.802
-3.08%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Esad İdlib'de sivilleri hedef almaya devam ediyor: 5 ölü

  Saldırılara Rusya'nın da havadan destek verdiği belirtiliyor.
  • AA
  • 05.05.2019 - 14:54
  Esad İdlib'de sivilleri hedef almaya devam ediyor: 5 ölü

  Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; Esad rejimi ve destekçileri, sabah saatlerinden itibaren Hama'nın kuzey ve batı kırsalında çok sayıda köye hava ve karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı gerçekleştiriyor.

  ÇOK SAYIDA SİVİL YARALANDI

  Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre; sabah saatlerinden itibaren yapılan hava saldırılarında Kifrenbil ilçesinde 2, Suduh ed Deyr'de 1, Termela'da 1 toplam 5 sivil hayatını kaybetti ve çok sayıda sivil yaralandı.

  Sivil savunma ekipleri, yoğun bombardıman altında arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

  RUS SAVAŞ UÇAKLARI DA DEVREDE

  Muhaliflere ait uçak gözlemevi, Kifrenbil ilçesi ile Suduh ed Deyr'de ve Termela köylerindeki hava saldırıları ile ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Lazkiye'deki Hımeymim üssünden Rus savaş uçakları kalkış yaptı." bilgisini paylaştı.

  Esad İdlib de sivilleri hedef almaya devam ediyor: 5 ölü #1

  Böylece "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içeresindeki sivil yerleşimlere dün gece saatlerinden itibaren yapılan saldırılarda, ölü sayısı 13'e yükseldi. Saldırıların devam etmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

  Saldırılar sonrası bölgelerde yaşayan siviller göç etmeye devam ediyor. Çok sayıda sivil Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Atme, Deyr Hassan Kah ve Kefer Lusin gibi kamplar bölgesine sığınıyor.

  3 GÜNDE 40 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

  "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içeresindeki sivil yerleşimlere son 3 günde düzenlenen saldırılarda, en az 40 sivil hayatını kaybetti.

  Suriye İnsan Hakları Ağının nisan ayı raporunda; Esad rejiminin 127, Rusya'nın hava saldırılarında ise 13 sivilin öldüğünü belirtmişti.

  Rejim güçleri, Türkiye ile Rusya arasında söz konusu bölgedeki ateşkesi sağlamlaştırmak için 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Astana anlaşmaları çerçevesinde, Esad rejiminin garantörü olan Rusya'nın, rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor. Askeri muhalifler ise Soçi mutabakatının öngördüğü bölgeden, ağır silahlarını 10 Ekim 2018'de çekmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir