Petrol
111.43
2.20%
Euro
17.481
-0.26%
Dolar
16.7638
0.39%
Altın
974.17
0.44%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.899
2.93%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Esad tohumları kıyamet mahzenine gönderdi

  Şam yönetimi olası bir savaştan korumak için bakliyat ürünlerini Norveç’teki tohum-deposuna gönderdi.
  • 29.02.2012 - 11:25
  Esad tohumları kıyamet mahzenine gönderdi

  Esad tohumları kıyamet mahzenine gönderdi #1

  Suriye'ye yönelik askeri müdahale için Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkeler destek ararken, Şam yönetimi olası bir savaştan korumak için, nohut, bakla ve diğer bakliyat ürünlerini Norveç'teki Küresel Tohum Deposu'na gönderdi.

  DAĞIN 130 METRE ALTINDA

  Suudi Arabistan ve Katar'ın başını çektiği ülkeler Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı devirmek için askeri müdahale düzenlenmesi yönünde baskıyı artırırken, Şam yönetimi tüm bakliyat tohumlarını olası savaştan korumak için Küresel Tohum Deposu'na gönderdi. Suriye'nin nohudu, baklası ve diğer bakliyat tohumları, besin ürünlerini savaşlar ve doğal afetlerden korumak için inşa edilen Küresel Svalbard Tohum Deposu'nda saklanacak. Norveç'te bir dağın 130 metre altında inşa edilen ambara bu hafta getirilen 25 bin yeni örnek arasında Suriye'den tohumların da bulunduğu açıklandı. Merkezi Suriye'de bulunan Uluslararası Tarım Araştırmaları Merkezi, ülkedeki tüm besin ürünlerinin tohumlarını depoya gönderdiği bildirildi.

  2008'de kurulan depoda 740 bini aşkın numune korunuyor. Irak ve Afganistan'daki tohum bankaları savaşta imha edilmiş, Mısır'daki depo halk ayaklanmasında yağmalanmıştı. 'Kıyamet günü mahzeni' olarak da adlandırılan Küresel Tohum Deposu, küresel ısınma, depremler ve hatta nükleer saldırılara dayanıklı inşa edildi.

  Mezhepçiliği kışkırtmayı kesin deyip salonu terk etti

  Suriye'nin BM nezdindeki temsilcisi Faysal Habbaz Hamwi, Katar, AB ve ABD'nin isteği üzerine Cenevre'de acil olarak toplanan BM İnsan Hakları Konseyi'ni kınayarak salonu terk etti. Türkiye, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Esad yönetimini, insan hakları ihlallerine son vermeye ve BM ile yardım kuruluşlarının ülkeye girişlerine izin vermeye çağıran karar tasarısı sundular. Hamwi salonu terk etmeden şunları söyledi: 'Suriye halkı yaptırımlar nedeniyle halkın ilaç ve yakıt alamıyor. Suriye'nin dostu oldukları iddia edilen ülkelerin Suriye halkına acilen yapabilecekleri en basit yardım, mezhepçiliği kışkırtmayı kesmek, silah ve finansman sağlayarak Suriye halkını birbirine düşürmekten vazgeçmektir.'


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir