Euro
15.4669
0.25%
Dolar
13.5553
0.27%
Altın
792.9080
0.41%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.030
-0.38%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Esad'ın B Planı

  Ürdün Kralı Abdullah, Esad'ın Alevi devleti için "B Planı" olduğunu belirtti.
  • 08.08.2012 - 11:59
  Esad'ın B Planı

  Esad ın B Planı #1

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye-Ürdün sınırına tıbbi amaçlı bir ekiple beraber sınırdaki sığınmacılara ilaç ve gıda yardımı götürecek bir askeri birlik göndereceklerini söyledi. Ürdün Kralı Abdullah ise, Esad'ın Alevi devleti için "B Planı" olduğunu belirtti.

  FRANSA ÜRDÜN'DEN İZİN ALDI

  Ürdün'den izin alan Fransa, Suriye-Ürdün sınırına sığınmacılara ilaç ve gıda yardımı götürecek bir askeri birlik gönderiyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande , Ürdün hükümetinin, Fransa'nın sınıra askeri birlik göndermesini kabul ettiğini açıkladı.

  Esad ın B Planı #2

  Bu hafta sonunda Ürdün sınırında kurulacak birlik, sığınma kampında tesisler kurarak, sağlık hizmetleri verecek. Hollande'ın aldığı askeri birlik kararını ise, Fransız Meclisi'ne Başbakan Jean Marc Ayrault anlatacak.

  FABIUS TÜRKİYE'YE GELİYOR

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius 'un da, 15-17 Ağustos tarihlerinde Ürdün, Lübnan ve Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtildi.

  Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vincent Floreani, ziyaretlerde Suriye'deki krizin bu ülkelere etkisinin ele alınacağını, bu üç ülkede çok sayıda Suriyelinin bulunduğunu belirtti.

  Fabius'un Suriyeli sığınmacıların kaldığı iki kampı ziyaret edeceği de açıklandı.

  Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu ziyaretlerin Fabius'a, şiddet yüzünden kaçmak zorunda kalan Suriyelilere Fransa'nın desteğini dile getirme fırsatı sunacağını, ayrıca Suriyelileri kabul eden bu ülkelerin çabalarına Fransa'nın desteğini yineleyeceğini söyledi.

  Laurent Fabius'un, Suriye'de kısa sürede güvenilir bir siyasi geçişin sağlanması konusunda Fransa'nın gösterdiği çabalar çerçevesinde üst düzeyde görüşmeler yapacağı da belirtildi.

  "ESAD'IN B PLANI: ALEVİ DEVLETİ"

  Suriye'nin bölünebileceği uyarısında bulunan Ürdün Kralı Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad 'ın ülkenin tamamını kontrol altında tutamaması halinde, "B Planı" olarak Alevi azınlık için kurtarılmış bir bölge oluşturabileceğini söyledi.

  Böyle bir hareketin bölge için on yıllarca sürebilecek problemlere neden olabileceğini savunan Ürdün Kralı Abdullah, "Bu bizim için en kötü senaryo. Bölünmüş bir Suriye herkesin toprak kapma yarışına girmesi anlamına gelir" dedi.


  Görüş Bildir