Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.3953
-0.11%
Dolar
17.8452
-0.13%
Altın
1.029
-0.07%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.595
2.17%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Esad'ın ömrü 18 ay

  New York Times, ABD ve Türkiye'nin Beşşar Esad'a 18 ay ömür biçtiğini yazdı.
  • 11.10.2011 - 12:19
  Esad'ın ömrü 18 ay

  Esad ın ömrü 18 ay #1

  ABD ve Türkiye, uygulanan ekonomik yaptırımların iyice köşeye sıkıştıracağı Beşar Esad'ın 6 ile 18 ay arasında görevi terk edeceğine inanıyor.

  SURİYE BÜYÜK BİR DARBE ALDI

  Suriye Devlet Başkanı Esad, neredeyse 7 aydan beri devam eden hükümet karşıtı gösterilere dirense de Türkiye ve ABD’deki analistler, bir zamanlar, ekonomik başarısını meşruiyetinin önemli kaynaklarından biri olarak gören Suriye hükümetinin daralan ekonomisi nedeniyle büyük bir darbe aldığını düşünüyor. Suriyeliler, devrim hareketinin etkilerini günlük yaşamlarında hissetmeye başlarken, ülkenin en büyük iki kenti Şam ve Halep’in sokaklarında bir çaresizlik hissi yaygın.

  ESAD'IN ÖMRÜ 6 İLE 18 AY ARASINDA

  Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, para birimi değer yitiren, ekonomik gerilemesi büyüyen, turizm sektörü darbe yiyen ve en önemli sektörleri uluslararası yaptırımlardan etkilenen Suriye’nin, bu yıl yüzde 2 ekonomik daralma yaşaması bekleniyor. Analistler, Suriye yönetiminin, yaptırımları ortak bir tehdide karşı halkı bir araya getirmek için de kullanabileceğine inanıyor. ABD’li ve Türk yetkililer, Esad rejiminin kısa zamanda devrilmeyeceğine, hükümetin bu yılın sonunu getirebileceğine inanıyor. Ancak, yaptırımların ve protestoların etkisiyle Esad’ın 6 ile 18 ay arasında koltuğunu kaybedeceği tahmin ediliyor.

  ESAD'I EKONOMİ YIKACAK

  Obama yönetiminden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Hepimiz Esad rejimini yıkacak gelişmenin yaşanmasını bekliyoruz… Herkesi ayağa kaldıran faktör ekonomi olacak. Esad’ın yakın çevresindekiler ve onu destekleyenler de buna dahil” dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye yönelik yaptırımları Kasım ayında tamamen hayata geçirildiğinde, Suriye’nin döviz kaynaklarının üçte birini oluşturan doğalgaz ve petrol ihracatı büyük bir darbe yiyecek. Dahası, Suriye’de yaşanan kaos, yıllık 7.7 milyar dolar gelir getiren turizm endüstrisine de büyük zarar verdi. Ancak uluslararası stratejideki belirsizlikler Suriye ekonomisi üzerine yeterince baskı kurulmasını zorlaştırıyor. ABD’li ve Avrupalı yetkililer, Suriye’ye uygulanacak yaptırımların Esad’dan çok halkı etkileyip etkilemeyeceği konusunu tartışıyor. Bazı analistler, Esad rejiminin yaptırımları kullanarak kendisini mağdur gibi göstereceğini ve halkın desteğini alabileceğini düşünüyor. Bu durum, 1990 yılında Birleşmiş Milletler’in (BM) yoğun yaptırımlarına maruz kalan ve halkın Batı’ya karşı büyük öfkesiyle desteğini kazanan Saddam Hüseyin örneğinde gerçek olmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir