Petrol
97.5
1.24%
Euro
18.4561
0.98%
Dolar
17.867
-0.18%
Altın
1.032
-0.09%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.451
3.26%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Esad'ın PKK'yı desteklediği ispatlandı

  İstihbarat birimlerinin devletin zirvesi için hazırladığı son ayrıntılı Suriye raporunda ilginç bulgulara yer verildi.
  • 23.03.2012 - 11:18
  Esad'ın PKK'yı desteklediği ispatlandı

  Esad ın PKK yı desteklediği ispatlandı #1

  Raporda, "Ağırlıklı gizli değişik kaynaklardan alınan bilgiler ve bu bilgiler doğrultusunda yapılan tespitler, Esad yönetiminin PKK'ya destek verdiğini ortaya koymaktadır" denildi.

  SURİYE ÖRGÜT ELEMANLARINI KULLANIYOR

  Türkiye'nin Suriye politikasının belirlenmesinde ve 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak 'Suriye'nin Dostları' toplantısında PKK'ya yeniden destek verilmesi de değerlendirilecek. Kuzey Irak yönetiminin Ankara ile işbirliğini artırması, İran'ın PKK'ya kapılarını kapatması nedeniyle PKK'nın yeni karargâhını otorite boşluğundan yararlanıp Suriye'deki Kürt bölgesine kaydırması ihtimali de istihbarat analizlerine yansıdı. Raporda örgüte verilen destekler, PKK'ya Suriye sınırları içinde hareket serbestisi sağlanması, silahlanmasına göz yumulması, Suriye kamuoyunda Türkiye karşıtı söylemlerin yayılmasında örgüt elemanlarının kullanılması, Türkiye karşıtı gösterilerin PKK tarafından düzenlenmesinin teşvik edilmesi olarak sıralandı. Raporda dikkat çeken bir ayrıntı da PKK'nın Şam yönetiminden aldığı destekle Kuzey Irak'takine göre çok daha düzenli örgütlenmesi oldu.

  BARZANİ PKK'YI DIŞLADI

  Raporda, örgütün Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani tarafından dışlanmasına da yer verildi. Ankara ile Erbil arasında yürütülen temaslar sonucu Barzani'nin artık PKK'yı bir tehdit unsuru olarak gördüğü vurgulandı. Raporda Barzani'nin, "Kürtlerin komşu ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmasını baltalamayı öncelikli hedef belirleyen" PKK ile mücadele çağrısını, Kürt Ulusal Konferansı toplantısında açıklamayı planladığı da belirtildi. Konferansın, PKK'nın öne çıkma hamleleri nedeniyle birkaç kez ertelendiğine dikkat çekilen raporda, Barzani'nin yeni konferans tarihi olarak haziran ayını düşündüğü belirtildi. Raporda, konferansta Barzani'nin Türkiye'de Kürt sorununun çözümü için silahların bırakılması ve BDP'ye kendisini PKK'dan ayrı tutma çağrısı yapmasının beklendiği de dile getirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir