Petrol
111.28
0.14%
Euro
17.5078
0.22%
Dolar
16.3796
0.09%
Altın
971.03
-0.38%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
491.418
1.27%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Esad'ın yeni silahı çivi bombası

  İnsan hakları örgütleri, Esad rejiminin çivi bombası kullandığını iddia etti.
  • 01.01.2012 - 12:10
  Esad'ın yeni silahı çivi bombası

  Esad ın yeni silahı çivi bombası #1

  Suriye'de Arap gözlemcilerin gelişi ile birlikte gösteriler artarken, Beşşar Esad rejiminin olayları bastırmak için bu kez çivi bombası kullandığı yönünde bir iddia ortaya atıldı.

  HALKTAN BİLGİ ALINDI

  Önceki gün Suriye'nin çeşitli kentlerinde cuma namazından sonra yönetime karşı düzenlenen gösterilerde ölü sayısının 38'e yükseldiği bildirildi. Suriye Genel Devrim Konseyi, başta başkent Şam'ın banliyölerinde 5, Humus'ta 14, Dera'da 9, Hama'da 6, Deyr Ez Zor'da 2 ve ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib kentinde 2 olmak üzere ülke genelinde güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölenlerin sayısının 38'e ulaştığını duyurdu. Yüzlerce kişinin yaralandığını ve tutuklandığını belirten konsey, gözlemci heyetinin Şam'ın bazı bölgelerinde yönetime karşı düzenlenen gösterileri yerinde incelediklerini ve halktan bilgi aldıklarını kaydetti.

  ŞARAPNEL PARÇALARI YARALADI

  Öte yandan, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, başta Şam olmak üzere Halep, Humus, Lazkiye ve Tartus kentinde yönetime destek gösterilerinin düzenlendiğini duyurdu. Diğer taraftan Esad rejiminin Arap gözlemcilerin gelişi nedeniyle askeri protestocularla karşı karşıya getirmemeye çalıştığı, bu sırada çivi bombası kullandığı öne sürüldü. İddia İngiliz Daily Telegraph gazetesinde geniş yer bulurken, FAFP'ye konuşan bazı muhalifler de çivi bombası yüzünden göstericilerin kayıplarının da arttığını ileri sürdü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de birçok protestocunun şarapneller yüzünden ciddi şekilde yaralandığını tespit ettiklerini kaydetti. Bu arada Arap Birliği ile Suriye hükümeti arasında imzalanan protokol gereğince Şam rejimin sivillere yönelik uyguladığı şiddet politikasını sonlandırmak için Suriye giden Arap Birliği gözlemci heyetinin ilk açıklamalarına Suriyeli muhaliflerin yanı sıra uluslararası insan hakları kuruluşları da tepki gösteriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir