Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.333
-0.58%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Esnaf isyan etti: Hain Ahmedinejad ülkeyi mahvettin

  İran'da bir hafta içinde para birimi riyalin ABD doları karşısında yüzde 50 değer kaybetmesi esnafı isyan ettirdi.
  • 04.10.2012 - 18:08
  Esnaf isyan etti: Hain Ahmedinejad ülkeyi mahvettin

  Esnaf isyan etti: Hain Ahmedinejad ülkeyi mahvettin #1

  Kepenk kapatan esnaf ve tüccar, "Hain Ahmedinejad , ülkeyi mahvettin" sloganları attı. Riyalin düşüşünde rolleri olduğu gerekçesiyle de 16 kişi tutuklandı.

  İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Tahran Savcılığı'na dayandırdığı haberinde, İran riyalinin özellikle son günlerde döviz karşısında aşırı değer kaybetmesinden sorumlu tutulan 16 zanlının yakalandığını belirtti.

  Zanlıların, bankacılık sistemi dışında yüklü miktarda döviz alım satımı yapmak, döviz kaçakçılığı ve döviz fiyatlarını artırmaya yönelik işlemler gerçekleştirmekle suçlandıkları açıklandı.

  Haksız kazanç edinme ve ülke ekonomisine zarar vermek için çeşitli söylentilerle psikolojik savaş yürüttüğü belirtilen zanlıların yargılanacakları ifade edildi.

  ESNAF KEPENK KAPATTI: "HAİN AHMEDİNEJAT"

  İran'ın başkenti Tahran'da ise, riyalin aşırı oranda değer kaybetmesini protesto eden esnaf ve tüccar kepenk kapattı. Tahran'da kapalı çarşıdaki kepenk kapatma eyleminde, tekbir getiren esnaf ve tüccarlar, "Hain Ahmedinejad, ülkeyi mahvettin" sloganları arttı.

  Kepenk kapatma eylemini polise bildirdiklerini belirten esnaf, "Bu eylemin amacı insanların daha iyi bir hayat yaşamak istediğini göstermek. Biz sadece insanların daha rahat yaşayabilmeleri için ülkede istikrarın olmasını istiyoruz" dedi.

  PİYASADAKİ ÇALKANTI SÜRÜYOR

  Döviz piyasasındaki çalkantılı durumla ilgili olarak diğer bazı kişilerin de adli takibe alındıkları belirtildi.

  İran riyali, ABD doları başta olmak üzere, yabancı kurlar karşısında son günlerde yüzde 50 oranında değer kaybetmişti.

  Bu arada dün serbest piyasada bir ABD doları, 36.100 riyalden işlem görürken bu rakamın bugün 30.000 riyale gerilediği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir