Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5159
-0.12%
Dolar
16.8075
-0.11%
Altın
977.2
-0.06%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.210
3.22%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Etiyopya'da muhalifler Türk firmalarına saldırdı

  Etiyopya'da hükümet karşıtı göstericiler, protestolar sırasında 2 Türk firmasının araç ve üretim tesislerine saldırdı.
  • AA
  • 04.10.2016 - 23:18
  Etiyopya'da muhalifler Türk firmalarına saldırdı

  Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, Oromo eyaletinin Sebbeta bölgesinde hükümet karşıtı gösteri düzenleyen muhalifler, çevredeki çok sayıda araç ve tesise zarar verdi.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, taşkınlık yapan göstericilerin 2 Türk firmasının araç ve üretim tesislerine de zarar verdiğini belirtti.

  Etiyopya da muhalifler Türk firmalarına saldırdı #1

  Ulusoy, "Olaylar sırasında 2 firmamızda maddi hasar meydana geldi." dedi.

  Olayda Türk vatandaşlarının herhangi bir zarar görmediğini kaydeden Ulusoy, "Olaylar hakkında bilgi alındığında Etiyopyalı yetkililerle iletişim kurularak, çok sayıda güvenlik görevlisinin bölgeye intikali sağlandı. Göstericiler dağıldı." ifadelerini kullandı.

  Öte yandan, bölgede yüzlerce polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü.

  Yanan onlarca aracın kullanılamaz hale geldiği bölgede kontrolün sağlandığı bildirildi.

  Oromo bölgesine bağlı Dberzit kentinde hafta sonu düzenlenen "Şükran Bayramı" etkinliklerinde, göstericilerin protestosu sonrası polis havaya ateş açmış ve yaşanan izdiham sonucu 50'den fazla insan hayatını kaybetmişti.

  Hükümet ölümlerden muhalif grupları sorumlu tutmuş, olaya neden olan kişilerin adalete hesap vereceğini ifade etmişti. Yaşanan olay sonrası 3 günlük ulusal yas ilan edilmişti.

  Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu Oromo'da Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

  Oromo eyaletinde nüfus Oromolar'dan meydana geliyor. Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu da Oromolar oluşturuyor.​


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir