Euro
10.1074
-0.15%
Dolar
8.5582
-0.01%
Altın
495.47
0.06%
Borsa
1.365
0.4%
Bitcoin
337.837
5.69%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor

  Terör örgütü IŞİD'in öncülüğündeki silahlı grupların, ülke geneline yaydığı şiddetten kaçıp Sincar Dağı'na sığınan Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor.
  • 11.08.2014 - 15:17
  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor

  ezidi

  Sincar Dağı'nda mahsur kalan Ezidilerin yürek burkan dramlarının 8'inci günü. Musul'un Sincar ilçesinin, 2 Ağustos'ta, IŞİD'in kontrolüne geçmesinin ardından ölüm tehdidi altında kalan Ezidilerin yolculuğu Irak topraklarında başlıyor.

  EZİDİLER GRUPLAR HALİNDE YOLA ÇIKIYOR

  Uzunluğu 75 kilometre olan Sincar Dağı'na sığınan Ezidilerin, mahsur kaldıkları bölgeden ve katliamdan kurtulmaları için tek bir çıkış noktası bulunuyor. Kerze Vadisi denilen çıkışa, dağın farklı noktalarından binbir zahmetle ulaşabiliyor. Vadide toplanan Ezidiler, gruplar halinde yola çıkıyor.

  ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜNDEN GÖRÜNTÜLER

  GÜVENLİK KORİDORU

  Ezidilerin, Kerze Vadisi'ne ulaşabilmeleri ise oluşturulan güvenlik koridoru sayesinde sağlanıyor. Vadinin yüksek yerlerini kontrol altına alan Halk Savunma Güçleri (YPG) unsurları, Ezidileri, IŞİD saldırılarından koruyor. Zira sadece birkaç kilometre ötede saldırı konumunda bekleyen IŞİD militanları bulunuyor.

  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor #2

  ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ

  Dağdan yara almadan inenler, Kerze Vadisi'nin güvenlikli çıkışından yürümeye başlıyor. Irak topraklarında yürüyerek devam eden yolculuk, yaklaşık beş saat sürüyor. Ancak günlerdir açlık ve susuzluktan dolayı halsiz düşen Ezidiler, yürümekte büyük zorluk çekiyor. Uzunluğu 100 kilometreyi bulan yolda, 50 derece sıcaklığın altında yürüyenler arasında zayıf ve hasta olanlar, bayılıp düşüyor. Yürümekte zorluk çekip gidemeyenler, gidenlerin arkasında bakakalırken, katetmesi gereken uzun mesafesi olanlar ise biran önce canını kurtarmanın telaşını yaşıyor.

  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor #3

  EZİDİLERİN SİNCAR DAĞI'NDAKİ ESARETLERİNİN 8.GÜNÜ

  Sincar Dağı'ndaki esaret 8. gününe girdi. Dağda mahsur kalan  Ezidilerin büyük bölümü kurtarıldı. Ancak hala ölümle karşı karşıya kalan ve bir an önce kurtarılmayı bekleyen binlerce sığınmacı bulunuyor. Musul'un Sincar ilçesi, 2 Ağustos'ta IŞİD militanları tarafından ele geçirildikten sonra sayıları 30 bini bulan Ezidiler, bölgedeki tek yüksek nokta olan Sincar Dağı'na sığınmıştı.

  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor #4

  Ezidilerin ölüm yürüyüşü sürüyor #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir