Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.377
0.21%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Fed Başkanı: Virüs son 10 yılın kazanımlarını yok etti

  ABD Merkez Bankası Başkanı, nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, salgın nedeniyle 10 yıllık kazanımların yok olduğunu söyledi.
  • AA
  • 22.05.2020 - 00:49
  Fed Başkanı: Virüs son 10 yılın kazanımlarını yok etti

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Koronavirüs topluluğunuzu nasıl etkiler" başlıklı bir telekonferans toplantısına katıldı.

  Powell, burada katılımcılara yaptığı konuşmada, benzeri olmayan ekonomik gerilemenin ortasında olunduğunu söyledi.

  "SON 10 YILIN KAZANIMLARI YOK OLDU"

  Bunun ani ve sert bir gerileme olduğuna dikkati çeken Powell, "Son 10 yılın iş kazanımlarını şimdiden yok etti ve ülke çapında şiddetli sancıya neden oldu. Yük yayılmış olsa da eşit olarak dağılmış değil. Bunun zorluğunu göğüsleyenler ona en az dayanabilecek olanlar." değerlendirmesinde bulundu.

  "VİRÜS GÖRÜNÜMÜ KARMAŞIKLAŞTIRILIYOR"

  Powell, ekonomik gerilemenin acısının geleceğe dair belirsizliğin yanı sıra normal yaşamın altüst olmasıyla birleştiğini dile getirerek, "Şu an tamamen yeni bir belirsizlik seviyesi yaşıyoruz, çünkü virüse dair sorular görünümü karmaşıklaştırıyor." dedi.

  "İLAVE DESTEK GEREKEBİLİR"

  Öte yandan, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida da katıldığı bir başka telekonferans toplantısında, ekonomik gerilemenin süresi ve derinliğine ilişkin olağanüstü bir belirsizlik olduğunu vurguladı.

  "YILIN İKİNCİ YARISINDA BÜYÜME BAŞLAR"

  Ekonominin gidişatının virüsün seyrine ve salgını kontrol altına almaya yönelik uygulanan kamu sağlığı politikalarına bağlı olduğunu dile getiren Clarida, ekonomik faaliyetin ve iş gücü piyasasının tam olarak toparlanmasının biraz zaman alacağını, bu yılın ikinci yarısından itibaren ekonominin büyümeye ve işsizlik oranının düşmeye başlayacağını bildirdi.

  Clarida, "Virüsün seyri ve neden olduğu ekonomik gerilemenin derinliğiyle süresine bağlı olarak hem parasal hem de mali politikalarda ilave destek gerekebilir." diye konuştu.

  Fed Başkanı: Virüs son 10 yılın kazanımlarını yok etti #1


  Görüş Bildir