Petrol
113.06
0.43%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.660
2.14%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  FETÖ'nün darbe girişimi Belçika basınında

  Belçika basını, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimindeki rolünü sorguluyor.
  • AA
  • 23.07.2016 - 14:41
  FETÖ'nün darbe girişimi Belçika basınında

  Belçika basını, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in darbe girişimini kınasa da, bağlantısına dair şüphelerin giderilmediğini belirtirken, ülkedeki FETÖ ile bağlantılı kurum ve derneklerin listesi yayımlandı.

  FETÖ İLE BAĞLANTILI KURULUŞ

  Belçika kamu televizyonu RTBF, Türkiye'deki darbe girişimin ardından FETÖ ile bağlantılı çatı kuruluş Belçika Aktif Dernekler Federasyonu (FEDACTIO) üyesi Hüseyin Çakmak ile röportaj yaptı.

  FEDACTIO'nun FETÖ ile bağlantısı ile ilgili bir soruya, "ne evet, ne de hayır" yanıtını veren Hüseyin Çakmak, "Bu grup, Fethullah Gülen'in fikirlerini paylaşanlardan oluşuyor. Ancak FEDACTIO, Gülen hareketinin bir parçası olduğunu iddia etmiyor. Bununla beraber, Belçika'daki Türk toplumu, federasyonumuzun derneklerinde faaliyet gösteren bir çok kişinin Gülen'in görüşlerinden etkilendiğini ve aynı görüşleri paylaştığını biliyor." dedi.

  Haberde, FEDACTIO'nun FETÖ elebaşı ile bağına ilişkin belirsizliğin, farklı değerlendirmelere neden olduğu ifade edilerek, "FEDACTIO, Türkiye'deki darbe girişimini kınasa da, Fethullah Gülen darbe girişimi ile bağlantısını yalanlasa da, Ankara'nın suçlamaları nedeniyle, bu konudaki şüphe hala var, hala sürüyor." ifadesi kullanıldı.

  Öte yandan Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesi, Belçika'da FETÖ ile bağlantılı kurum ve derneklerin listesini, "Gülen'den ilham alan kurumlar ağı" başlığı altında yayımladı.

  Bunlar, haberde kategorilerine göre şöyle sıralandı: Diyalog, sanat ve kültür dernekleri: Flaman Kültürlerarası Merkez (Vlaams Intercultureel Centrum), Belçika Türk Dostluk Derneği (BELTUD), Cedicow Derneği, Le Pont Kültür Merkezi, Diyalog Platform


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir