Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
471.622
-1.79%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Fidel Castro: ABD’nin hediyelerine ihtiyacımız yok

  Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro, 88 yıl sonra Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Obama ile ilgili konuştu.
  • Ajanslar
  • 28.03.2016 - 15:17
  Fidel Castro: ABD’nin hediyelerine ihtiyacımız yok

  Fidel Castro, ‘Kardeş Obama’ başlıklı yazısında, “Buraya Amerika’da Soğuk Savaş’ın son kalıntılarını gömmeye ve Küba halkına dost eli uzatmaya geldim” diyen ABD Başkanı’nı eleştirerek ülkesinin "‘yıllardır Küba’ya acımasız bir abluka uygulayan’ ABD’nin hediyelerine ihtiyacı olmadığını" belirtti.

  Fidel Castro: ABD’nin hediyelerine ihtiyacımız yok #1

  Castro şunları yazdı:

  KÜBA DEVRİMİ

  “Obama konuşmasında Küba’nın ABD gibi Afrika’dan getirilen köleler tarafından kurulduğunu söylüyor. Obama’ya göre buranın yerli halkı yok. Ayrıca ırk ayrımcılığının devrim tarafından nasıl yok edildiğini ve kendisi daha 10 yaşına gelmeden tüm Kübalıların nasıl eşit haklara sahip olduğunu da söylemiyor. Irkçı burjuvazinin siyahları toplama kamplarına göndermesine Küba Devrimi ile son verildi.”

  "KİMSE KÜBALILARIN TESLİM OLACAĞI HAYALİNE KAPILMASIN"

  ABD’nin yıllarca Güney Afrika’daki ırkçı apartheid rejimine destek verdiğini de hatırlatan Fidel Castro, Obama’nın Havana’daki konuşmalarının Küba halkını çok etkilediği düşüncesinin yanılgı olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

  “Yaklaşık 60 yıldır süren acımasız abluka, paralı askerlerin saldırıları ve çok sayıda şiddet eyleminden sonra; eğitim, bilim ve kültür alanındaki gelişmelere imza atan bu asil halkın teslim olacağı hayaline kimse kapılmasın. İmparatorluğun bize hediye vermesine ihtiyacımız yok. Çabalarımız yasal ve barışçıl olmaya devam edecek çünkü bu gezegende yaşayan tüm insanlığın barışına ve kardeşliğine bağlıyız.”

  Fidel Castro: ABD’nin hediyelerine ihtiyacımız yok #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir