Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
385.146
-9.47%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Filipinler ile ABD arasında 10 yıllık savunma anlaşması

  Filipinler ile ABD arasında, Filipinler'de ABD askeri varlığının genişletilmesine olanak tanıyan 10 yıllık bir anlaşma imzalanacağı bildirildi.
  • 27.04.2014 - 14:41
  Filipinler ile ABD arasında 10 yıllık savunma anlaşması

  Filipinler ile ABD arasında 10 yıllık savunma anlaşması #1

  Filipinler ile ABD arasında, Filipinlerden ABD'nin askeri varlığını genişletmesine olanak sağlayacak 10 yıllık anlaşma Barack Obama'nın ziyaretinden önce Savunma Bakalığı'nda imzalanacak.

  İMZALAR ATILACAK

  Biri hükümette görevli 3 Filipinli yetkili, Associated Press'e yaptıkları açıklamada, Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması'nın, ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkeye yapacağı ziyaretten hemen önce yarın Filipinler Savunma Bakanlığında imzalanacağını belirtti. Anlaşmanın, Amerikan askerlerinin seçilmiş askeri kamplara geçici erişimine, savaş uçaklarının ve gemilerin ön konumlandırmasını yapmalarına imkan sağlayacağı belirtildi.

  ORTAK ASKERİ FAALİYETLER BELİRLEYİCİ OLACAK

  Filipinli hükümet yetkilisi, "geçici ve rotasyonel prensipte" konuşlandırılacak takviye Amerikan askerlerinin sayısı konusunda açıklama yapmazken, sayının Filipinler'deki kamplarda düzenlenecek ortak askeri faaliyetlerin boyutuna bağlı olacağını söyledi.

  ANAYASA KALICI ASKERE İZİN VERMİYOR

  Filipinler'in güneyine 2002'den bu yana terörizmle mücadele eğitimi ve danışmanlık hizmeti sağlamak için yüzlerce Amerikan askeri konuşlandırıldı. Filipinler anayasası, kalıcı ABD askeri üslerine izin vermiyor. Yabancı askerlerin varlığı, eski ABD sömürgesi olan Filipinler'de hassas bir konu.

  ABD ASKERİ EĞİTİM VERİYOR

  Filipinler Senatosu, 1991 yılında ülkedeki iki büyük ABD üssünün kapatılması yönünde oy vermişti. Öte yandan Senato 1999 yılında ABD ile Amerikan askerlerinin ülkeye geçici ziyaretlerine izin veren anlaşmayı onaylamıştı. Bu, yüzlerce Amerikan askerinin, ülkenin güneyinde isyancılarla mücadele eden Filipinler askerlerine, terörizmle mücadele eğitimi vermesinin önünü açtı. Son dönemde Filipinler'in, Çin ile petrol ve doğalgaz zengini Güney Çin Denizi'nde yaşanan gerilim benzeri dış tehditlere odaklandığı biliniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir