Petrol
83.95
0.29%
Euro
19.3321
-0.38%
Dolar
18.63
-0.02%
Altın
1.045
-0.60%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
310.575
-1.30%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Filipinler'den terörle mücadeleye uluslararası destek

  Devlet Başkanı Duterte, Malezya ve Endonezya Deniz Kuvvetlerine, terör örgütlerini takip için ülke kara sularına giriş izni verdi.
  • AA
  • 11.11.2016 - 03:21
  Filipinler'den terörle mücadeleye uluslararası destek

  Malezya devlet ajansı Bernama'nın haberine göre, Malezya Başbakanı Necip Rezak, iki günlük resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunan Duterte ile  gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Filipinler'in Malezya'ya terör örgütü militanlarını takip etmek için kara sularına girme izni verdiğini söyledi.

  Endonezya'ya da aynı iznin verildiğini belirten Necip, "Devlet  Başkanı Duterte'nin, bu tehditi bertaraf etmek için sunduğu pratik çözümü takdir  ediyorum." ifadesini kullandı.

  ÜÇ ÜLKEDEN TERÖRE KARŞI ORTAK KARAR

  Yıl içinde, Filipinler'in güneyindeki Ebu Seyyaf gibi terör örgütleri tarafından kaçırılan 10 Malezyalıdan 5'inin hala rehin tutulduğunu hatırlatan Necip, "Üç ülkenin savunma bakanları, kararın en kısa zamanda uygulanabilmesi için standart operasyon prosedürünü belirlemek üzere toplanacaklar." diye  konuştu.

  Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından Orduya Ebu Seyyaf'ı "bitirme" emri vermiş,  askerlerle militanlar arasında çıkan ilk çatışmada, 11 Ebu Seyyaf militanı  öldürülmüştü.

  Filipinler'de ordu ve emniyet yetkililerin ortak hazırladığı tehdit  analiz raporuna göre, örgüt ocak-haziran döneminde elinde tuttuğu 14 Endonezyalı  ve 4 Malezyalı mürettebatı serbest bırakmak için 7,3 milyon dolar aldı.

  Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren terör örgütü Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.


  Görüş Bildir