Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.628
-0.17%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Filistin, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildi

  "Anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacağız." diyen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iki devletli çözüm vurgusu yaptı.
  • AA
  • 20.05.2020 - 08:42
  • Güncelleme : 20.05.2020 - 08:42
  Filistin, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildi

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildiklerini duyurdu.

  Abbas, Filistin'in üst düzey isimleriyle işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" planına karşı izlenecek yolu görüşmek üzere bir araya geldi.

  "ANLAŞMALARA BAĞLI KALMAYACAĞIZ"

  Toplantıda konuşan Abbas, "Filistin; Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının da dahil olduğu tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaktır." dedi.

  Filistin, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildi #1

  Filistin halkının maruz kaldığı zulümden ABD yönetiminin de sorumlu olduğunu dile getiren Abbas, "Filistin halkına karşı yapılan zulümden ABD yönetimini sorumlu tutuyor ve işgalci İsrail hükümetinin halkımıza yönelik tüm saldırgan, haksız kararları ve tedbirlerinde ABD yönetiminin birincil dereceden ortak olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

  İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

  Abbas, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırları üzerinde bağımsız egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasını öngören iki devletli çözüme bağlı olduklarını vurgulayarak, söz konusu sürecin sadece ABD'nin değil uluslararası ara bulucularla yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

  Mahmud Abbas, daha önce buna benzer açıklamalarda bulunsa da Filistin yönetiminden somut bir adım gelmemişti.

  Filistin, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildi #2

  TRUMP'IN SÖZDE ORTA DOĞU BARIŞ PLANI

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

  NETANYAHU: İLHAK VAKTİ GELDİ

  Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta Meclis'te yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak etmenin vaktinin geldiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Filistin, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmalardan çekildi #3

  BATI ŞERİA'DA HARİTALANDIRMA SÜRECİ

  ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.


  Görüş Bildir