Euro
9.3255
-0.67%
Dolar
7.8207
-0.65%
Altın
454.66
-0.74%
Borsa
1.339
-0.26%
Bitcoin
132.997
0.38%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Financal Times Erdoğan-Putin görüşmesini yorumladı

  Financial Times gazetesi, Erdoğan ve Putin'in sözlerinin analizini yaptı.
  • 04.12.2012 - 11:34
  Financal Times Erdoğan-Putin görüşmesini yorumladı

  Financal Times Erdoğan-Putin görüşmesini yorumladı #1

  Financial Times, Türkiye ile Rusya'nın Suriye politikalarında herhangi bir kaymanın işaretinin olmadığını ancak aralarındaki diplomatik ihtilafların ikinci planda kaldığını belirttiği haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran'a yeni yaptırımlara ilişkin "meydan okuyan" bir ses tonu kullandığını öne sürdü. Buna karşın gazete, "Türkiye, daha önce de tek taraflı yaptırımlara uymayı dışlamış ama ABD'nin cezaları ile karşı karşıya kalınca hizaya gelmişti" diye yazdı.

  DİPLOMASİ İKİNCİ SIRADA

  Ekonomi gazetesi Financial Times, İstanbul'da Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmelerde ekonomik işbirliğine öncelik verildiğini, diplomatik ihtilafların ise ikinci planda kaldığını belirtirken, "İstanbul'daki toplantı, Şam rejiminin en güçlü destekçilerinden biri olan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile en sert muhaliflerinden biri olan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı biraraya getirdi" dedi.

  İngiliz gazetesi, iki ülkenin Suriye ile ilgili tutumlarında herhangi bir kaymanın işaretinin olmadığını belirtirken Putin ve Erdoğan'ın derinleşen ikili ekonomik ilişkilere vurgu yaptıklarını, bir dizi anlaşmanın imzalandığını kaydetti.

  "TÜRKİYE'NİN BAĞIMLILIĞI ARTABİLİR"

  İkili ilişkinin nasıl gelişmekte olduğuna dikkat çekerken geçen hafta Türk şirketlerinin Gazprom ile 30 yıllık sözleşmeleri yapmaları, Sberbank'ın Denizbank'ı satın alması gibi örnekler ile anlatan gazete, "Türkiye'nin Rus petrol ve gazına olan bağımlılığı, ABD'nin İran'dan enerji alımlarını hedef alan tek taraflı yaptırımları nedeniyle daha da artabilir" diye yazdı.

  FT, ABD'li senatörlerinin büyük bir çoğunlukla İran'a uygulanan enerji yaptırımlarının doğalgazı kapsayacak biçimde genişletilmesi yönünde oy kullandıklarına dikkat çekti ve Türkiye'nin büyük bir farkla İran'ın başlıca yakıt pazarı olduğunu kaydetti.

  ERDOĞAN MEYDAN OKUDU 

  Bu çerçevede Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'daki basın toplantısı sırasında olası gaz yaptırımlarına ilişkin söylediği "Bize 'yaptırımlara uymanız gerekir' gibi yaklaşımlar olduğunda biz buna uyamayız. Bu bizim için stratejik öneme haizdir" ifadesini, "Sayın Erdoğan, İstanbul'daki toplantıda gaz yaptırımları olasılığı konusunda meydan okuyan bir ses tonu kullandı" sözleriyle yorumladı.

  Gazete, "Türkiye, daha önce de tek taraflı yaptırımlara uymayı dışlamış ama ABD'nin cezalarıyla karşı karşıya gelince hizaya gelmişti" savını da dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir