Petrol
106.27
5.54%
Euro
17.6122
0.37%
Dolar
17.311
0.55%
Altın
968.52
0.60%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
361.290
3.95%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Financial Times'dan MİT yorumu

  Financial Times, MİT'çilerin ifadeye çağrılmasını: "bir güç mücadelesi, gözler önüne serildi" şeklinde yorumladı.
  • 10.02.2012 - 14:11
  Financial Times'dan MİT yorumu

  Financial Times dan MİT yorumu #1

  MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İstanbul'daki özel yetkili savcı tarafından ifade vermeye çağrılması, yurt dışında da dikkat çekti. Financial Times gazetesi, "görülmemiş" olarak nitelediği çağrı üzerine Türk devleti içerisindeki "bir güç mücadelesi, gözler önüne serildi" yorumunu yaptı.

  UYARI NİTELİĞİ DE TAŞIYOR

  İngiliz gazetesi Financial Times, "Türk Casusları Şefi PKK ile görüşmeler konusunda çağrıldı" başlığını kullandığı haberinde "İstihbarat şefinin, hükümetin iddia edilen Kürt teröristleriyle görüşmeleri nedeniyle yargı tarafından çağrılması üzerine Türk hükümeti içerisindeki bir güç mücadelesi gözler önüne serildi" diye yazdı.

  Hakan Fidan'ın ifade vermeye çağrılmasını "görülmemiş" bir adım olarak niteleyen gazete, gelişmenin yaygın biçimde gelecekte PKK ile görüşmek için yapılabilecek herhangi bir girişime yönelik "uyarı" olarak değerlendirildiğini de kaydetti.

  SAVCI İLE HÜKÜMET ARASINDA GERİLİM

  Gazete, Türkiye'de analistlerin savcının kararının arkasında neler olabileceğine ilişkin farklı görüşlerinin de yansıttığı haberinde daha önce de Türk savcıları ile hükümeti arasında "gerilim işaretleri"nin geldiğini, hükümetin Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasını eleştirdiğini yazdı.

  Hakan Fidan'ın Başbakan Erdoğan'ın çok yakın olduğunu, PKK ile görüşmeleri Başbakanın "tam desteği" ile yürüttüğünün bilindiği yönündeki değerlendirmelerine de yer veren gazete, ifade talebinin hükümette "şaşkınlık" yarattığını, bunun hemen ardından İstanbul'daki iki polis müdürünün görevinden alındığına da dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir