Petrol
86.66
-0.07%
Euro
19.4287
0.16%
Dolar
18.6145
-0.09%
Altın
1.062
0.23%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
325.458
4.20%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Fıstık yiyen sevgilisini öpen genç kız yaşamını yitirdi

  Ağır fıstık alerjisi olan Kanadalı genç kız, fıstık ezmeli sandviç yiyen sevgilisini öptükten sonra şoka girip hayatını kaybetti.
  • Ajanslar
  • 10.06.2016 - 10:35
  Fıstık yiyen sevgilisini öpen genç kız yaşamını yitirdi

  Fıstık yiyen sevgilisini öpen genç kız yaşamını yitirdi #1

  Kanada'da 2012 yılında yaşanan ancak acılı annenin, alerjik insanları bilinçlendirmeye yönelik çabaları kapsamında ilk kez anlattığı olay şöyle gelişti:

  ERKEK ARKADAŞI GECE FISTIK EZMESİ YİYİP YATTI

  20 yaşındaki Myriam Ducre-Lemay, kısa bir süre önce tanıştığı erkek arkadaşıyla bir partide eğlendikten sonra, geceyi geçirmek üzere onun evine gitti. Myriam'in ciddi fıstık alerjisi olduğunu bilmeyen genç adam, gece bir ara kalkıp fıstık ezmeli sandviç yedi ve tekrar yattı. Myriam'in de, erkek arkadaşının fıstık ezmesi yediğinden haberi yoktu.

  ÖPÜŞÜRLERKEN ŞOKA GİRDİ

  Sevgililer bunun ardından öpüşmeye başlayınca genç kadın bir anda şoka girdi. Erkek arkadaşı her ne kadar paniği çabuk atlatıp ambulans çağırdıysa da Myriam Ducre-Lemay, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

  ALERJİK ŞOK İĞNESİ YANINDA YOKTU

  Myriam, alerjik şok ihtimaline karşı sürekli yanında bulundurması gereken adrenalin iğnesini (epipen) o gece yanına almamıştı.

  AYNI ACIYI KİMSENİN YAŞAMASINI İSTEMEYEN ANNESİ ANLATTI

  Genç kadının annesi Micheline Ducre, Journal De Quebec gazetesine içini döktü ve olayı ilk kamuoyuyla paylaştı. Yaşadığı büyük acıyı başka kimsenin yaşamaması için, alerjik kişileri bilinçlendirme faaliyetlerine başlayan anne, "Kızım daha birkaç gün önce aşık olduğunu söylemişti bana. Gözlerini hiç bu kadar ışıl ışıl görmemiştim" dedi.

  Fıstık yiyen sevgilisini öpen genç kız yaşamını yitirdi #2

  4 SAATE KADAR TÜKÜRÜKTE KALABİLİYOR

  Uzmanlar, gıdalardaki alerjen maddelerin, tüketildikten 4 saat sonra bile insanın tükürüğünde kalabileceğini söylüyor.

  "ETRAFINIZDAKİLERE GIDA ALERJİNİZ OLDUĞUNU SÖYLEYİN"

  Doktorlar, alerjik insanlara, "Etrafınızdaki insanlara gıda alerjiniz olduğunu ve yanınızda alerjik şok iğnesi bulundurduğunuzu söyleyip, 'Gerektiğinde bana yardım edin' deyin" şeklinde tavsiyede bulunuyor.


  Görüş Bildir