Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
350.841
-1.99%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Franco rejimini kınayan önerge meclisten geçmedi

  İspanya'da 18 Temmuz tarihinin İspanya İç Savaşı mağdurlarının anılma günü olmasını içeren önerge meclisten geçmedi.
  • 22.05.2013 - 04:19
  Franco rejimini kınayan önerge meclisten geçmedi

  Franco rejimini kınayan önerge meclisten geçmedi #1

  İspanya'da muhalefette bulunan Birleşik Sol ve Yeşiller partilerinin oluşturduğu "Çoğulcu Sol" adlı koalisyonun sunduğu, 18 Temmuz tarihinin ''İspanya İç Savaşı ve baskı mağdurlarının anılması ve Franco rejiminin kınanması günü'' olarak ilan edilmesiyle ilgili önerge, İspanyol meclisi'nde reddedildi.

  ALMANYA NAZİ ÖRNEĞİ

  "Çoğulcu Sol"un sözcüsü Jose Luis Centella, Almanya'da nasıl Nazi ve Yahudi soykırımı kurbanları anılıyorsa İspanya'da da Franco rejiminin kurbanlarının anılması gerektiğini savunarak, bununla bağlantılı bir önergeyi Meclis gündemine getirdiklerini belirtti.

  SAĞCI PARTİLERİN OYU REDDE YETTİ

  Yapılan oylamada ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile CIU, PNV, ERC ve Karma Grup gibi diğer küçük siyasi partiler bu öneriye destek verse de iktidardaki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ile İlerici Birlik ve Demokrasi (UPyD) partilerinin oyları önergenin reddedilmesine yetti.

  "BU FRANCOCULUK'UN SON ZAFERİ"

  Oylama öncesinde yapılan oturumda söz alan PP milletvekili Pedro Gomez de la Serna, "İç savaşın dayanılamaz ağırlığıyla gelecek nesilleri cezalandıramayız" diyerek, "geçmişte yaşananların peşinden gitmenin Francoculuk'un son zaferi olacağını" savundu.

  Kabul edilmeyen söz konusu önergede, "İspanya İç Savaşı ve baskı mağdurlarının anılması ve Franco rejiminin kınanması günü" olarak 18 Temmuz'un belirtilmesinde sebebin 18 Temmuz 1936 tarihinde diktatör Franco'nun askeri ayaklanmayı ilan eden bildirgeyi yayınlatması olduğu bildirildi.

   

   

   


  Görüş Bildir