Fransa Başbakanı'ndan Suriye açıklaması

Fransa Başbakanı'ndan Suriye açıklaması

Fransız Cumhurbaşkanı Hollande'ın "ABD yoksa biz de yokuz" açıklamasından sonra bir Suriye açıklaması da başbakan Ayrault'tan geldi. Ayrault şunları söyledi;

"Politika olarak Esad'ın kesinlikle gitmek istiyoruz. Bu bizim Fransa olarak mili duruşumuzdur. Esad'ın bir an önce gitmesini istiyoruz. Saldırmaktan çekinmeyiz. Saldırının ön tarafında durmaktan çekinmeyiz. Bu konuda insiyatif alacağız. Bizim bu konuda duruşumuz bellidir. Kimyasal saldırı kabul edilemez. Suriyeli vatandaşların çektikleri acılar bellidir.

Esad'ı cezasız bırakamayız. Bazıları bizim bu tepkimizin durumu daha da karmaşık hale getireceğini söylüyor. Evet bu bir gerçek ama Suriye'de 2 milyon mültecinin durumu ortadadır. Oradaki insanların ne tür acı çektiğini de biliyoruz. Bu sebeplerden dolayı birlik olmalıyız ve Fransa'nın bu misyonuna sadık kalmalıyız. Pasif kalmak Fransa için bir opsiyon olamaz. Gerekirse öncü kuvvet olarak Suriye'ye girebiliriz."

HOLLANDE: "ABD YOKSA BİZ DE YOKUZ "

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise dün yaptığı açıklamada, Suriye'ye müdahale için ABD'nin karar aşamasını değerlendirmiş, "Eğer Suriye'ye müdahale ABD Kongresi'nden onaylanmazsa, biz tek başımıza harekete geçmeyiz." demişti.