Petrol
111.56
0.08%
Euro
17.5423
0.42%
Dolar
16.3532
-0.07%
Altın
972.96
-0.19%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
486.437
0.99%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi

  François Delfraissy, "Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi” dedi.
  • İHA
  • 25.01.2021 - 00:12
  • Güncelleme : 25.01.2021 - 08:51
  Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi

  Koronavirüsün yeni mutasyonları dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Fransa Bilim Konseyi Başkanı Jean François Delfraissy, koronavirüs mutasyonları hakkında bir Fransız televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Durumu tamamen değiştiriyor, Covid-19 aşısının etkisini azaltıyor.” ifadelerini kullandı.

  Konsey Başkanı Delfraissy, koronavirüsün mutasyonlarının özellikle başkent Paris'te olmak üzere ülke genelinde artmaya devam ettiğinin altını çizdi.

  Virüsün Güney Afrika mutasyonunun, koronavirüs aşısının etkinliğini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltabildiğini belirten Delfraissy, son haftalarda birkaç yeni mutasyonun daha Fransa'ya girişinin durumları değiştirdiğini ifade etti.

  Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi #1

  "MUTASYONLAR OYUNUN KURALLARINI TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ"

  Delfraissy, “Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi. Çeşitli şekillerde ortaya çıkıyorlar ve daha yüksek bulaşma faktörlerine sahipler. Daha hızlı yayılıyorlar.” dedi.

  Bulaşmaların yaklaşık yüzde 2'sinin mutasyona uğramış virüs olduğunun tespit edildiğini dile getiren Delfraissy, “Araştırmalarımız, mutasyona uğrayan virüsü taşıyan vaka sayısının çok daha yüksek olduğu yönünde. İngiliz virüsünün, Paris kenti de dahil olmak üzere bazı bölgelerde bulaşma oranının yüzde 9'unu oluşturduğu tespit edildi." ifadelerini kullandı.

  Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi #2

  YENİ KARANTİNA SİNYALİ

  Konseyi Başkanı, tekrar karantinaya girme kararının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekerek, "Muhtemelen kontrol altına alınmaya çalışılacak. Tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak." dedi.

  Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları aşının etkisini yüzde 40 azaltıyor
  Aynı zamanda Fransa'da aşılama konusuna değinen Delfraissy, koronavirüs mutasyonlarının ortaya çıkmasının Fransa'da uygulanan aşı stratejilerini de değiştirebileceğini vurguladı.

  Delfraissy, İngiliz mutasyonunun aşıya duyarlı olduğunu belirterek Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarının aşılamalara karşı direncinin daha güçlü olduğunu ve aşının etkisini yüzde 40 azaltabildiğini ifade etti.

  Öte yandan Fransa’da toplam vaka sayısı 3 milyon 53 bin 617’ye, toplam can kaybı ise 73 bin 49’a yükseldi.

  Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir