Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
19ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 19 C

  Fransa operasyon hazırlığında

  Afrika'nın Sahel kuşağında yer alan ülkelerden Mali, yakın gelecekte askeri bir operasyona sahne olabilir.
  • 24.09.2012 - 14:50
  Fransa operasyon hazırlığında

  Fransa operasyon hazırlığında #1

  Fransız basını, adını belirtmediği diplomatları kaynak göstererek, bölgede Fransa'nın çıkarlarını zedelemeye başlayan ve "El-Kaide bağlantılı" oldukları söylenen İslamcı gruplara karşı askeri bir operasyon için Paris'in bazı Afrika ve Avrupa ülkelerine ek olarak ABD, Rusya ve Çin'in desteğini aldığını yazdı."Askeri-siyasi" olarak tanımlanan operasyonun iskeletini "Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu"nun oluşturacağı belirtiliyor. Nijer, Burkina Faso ve Senegal'in askeri birlikler tedarik etmeye söz verdiği operasyona Fransa'nın askeri üslerinin bulunduğu Çad'ın da katılması bekleniyor.

  FRANSA'YA EN BÜYÜK DESTEK İNGİLTERE'DEN

  Operasyonda Batı dünyasından Fransa'ya en büyük desteğin İngiltere'den geleceği, Almanya ve Polonya'nın "istihbarat" sağlayacağı, İtalyan ve İspanyolların ise siyasi destek vereceği belirtiliyor. Fransız basını, Rusya ve Çin'in de "uluslararası terörizme karşı mücadeleye dayalı bir operasyona BM Güvenlik Konseyi'nde sorun çıkartmayacakları" güvencesi verdiklerini yazıyor. ABD'nin ise ön planda yer almak istememekle birlikte istihbarat konusunda yardım sağlayacağı aktarılıyor.

  HEDEF 4 BİN MİLİTANI ETKİSİZLEŞTİRMEK

  Batı ülkeleri tarafından tertiplenecek ama bir "Afrika Gücü Operasyonu" şeklinde gerçekleşecek opreasyonun komuta merkezi Mali'nin başkenti Bamako'ya yerleştirilecek. "Aqmi", "Ansar Dine" ve "Mujao" adlı örgütleri hedef alacak operasyon, bu örgütlere mensup oldukları söylenen yaklaşık 4 bin kişilik "İslamcı" teröristi Mali'nin Cezayir ve Nijer sınırlarındaki kuzeydoğu bölgelerinde tamamen etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor.

  AFRİKA'DAN MİLİTAN TOPLUYORLAR

  Özellikle 2009 yılında bu yana bölgede gerçekleştirdikleri terör eylemleri ve kaçırdıkları Batılı esirlerle adlarını duyuran örgütlerin geçen yıl Libya'daki rejim değişikliğinin ardından bu ülkedeki birçok silahı ele geçirdikleri belirtiliyor. Fransız basınına bilgi veren terör uzmanları, bu grupların son zamanlarda Mali, Senegal, Burkina Faso, Nijer, Fildişi Sahilleri ve Batı Avrupa ülkelerinden militan topladıklarını ve geçtiğimiz aylarda düzenlemek istedikleri bazı eylemlerin son anda engellendiğini söylüyorlar.

  6 FRANSIZ ESİR

  Sahel bölgesindeki İslamcı gruplardan Aqmi'nin elinde 6 Fransız esir bulunuyor. Fransız nükleer grubu Areva'ya çalışan esirler 2010 yılında Nijer'in kuzeyinde kaçırılmıştı. Aqmi, istediği 90 milyon Euro'luk fidye verilmediği takdirde esirleri öldürmekle tehdit ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir