Euro
11.0619
-0.16%
Dolar
9.509
0.09%
Altın
545.76
0.1%
Borsa
1.455
0%
Bitcoin
599.773
0.61%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C
  Fransa'da eylemcilere sert ceza öngören yasa onaylandı

  Fransa'da eylemcilere sert ceza öngören yasa onaylandı

  Ülkede eylemcilere karşı sert cezalar öngören yasa tasarısı kabul edildi.
  • AA
  • 13.03.2019 - 03:32
  • Güncelleme : 13.03.2019 - 03:32

  Fransa Ulusal Meclisi, eylemcilere karşı sert cezalar öngören yasa tasarısını onayladı. Ulusal Meclis, Senato'da yapılan oylamanın ardından tasarıyı kabul etti. Oylamada, tasarı 115 "hayır" ve 18 "çekimser" ve 210 "evet" oyu aldı. Tasarı yürürlüğe girmeden önce Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından incelenecek.

  İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı açıklamada, bu tasarının, keyfi uygulamaların başlangıcı olmadığını savundu.

  Fransa da eylemcilere sert ceza öngören yasa onaylandı #1

  Bakan Castaner, Anayasa Mahkemesi'nin bu tasarıyı inceleyecek olmasının, tüm şüpheleri ortadan kaldıracağını belirtti.

  TASARIDA NELER VAR

  Meclis, bu tasarı kapsamında gösterilerde "maske" takan protestoculara bir yıl hapis ve 15 bin euro para cezası ile valilerin, tehdit oluşturanların eylemlere katılmasını yasaklamasına izin veren maddeleri ocak ayında onaylamıştı.

  Yasağa rağmen gösteriye katılanların 6 ay hapis cezası ve 7 bin 500 euro para cezasına çarptırılacağı ifade edilmişti. Eylem yasağı getirilen bu kişilerin tüm bilgilerinin, bir listede yer alacağı belirtilmişti.

  Fransa da eylemcilere sert ceza öngören yasa onaylandı #2

  Tasarıda izin almadan gösteri yapanların ve gösterilerde şiddet olayları çıkaranların sert şekilde cezalandırılması öngörülüyor. Gösterilerde ortaya çıkan zararın maliyetinin de eylemciler veya "şiddete başvuranlar" tarafından karşılanması öngörülüyor.

  SARI YELEKLİLER'E KARŞI TUTUM SERTLEŞECEK

  Hükümetin bu tasarıyla Sarı Yelekliler'e karşı tutumunu sertleştireceğine işaret ediliyor.

  Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, yaptığı açıklamada, bu yasa tasarısının ifade özgürlüğü ve barışçı toplanma hakkını kısıtlamaması gerektiğini belirtmişti.

  Mijatovic, "Bu hassas durumda hükümet ve parlamenterlere, bu kısıtlamalardan kaçınması, diyalog, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı duyması çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir