Dolar
6.8587
0.051%
Euro
7.8328
0.083%
Altın
1809.44
-0.0596%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.29
0.0704%
Bitcoin
63251.08
-0.2335%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Fransa'da halk yeni çalışma yasasına tepkili

  Fransa'da halkın yarısından fazlasının, hükümetin hazırladığı çalışma yasası değişiklik tasarısına karşı olduğu bildirildi.
  • AA
  • 02.09.2017 - 21:46
  Fransa'da halk yeni çalışma yasasına tepkili

  Harris Interactive'in yaptığı araştırmaya göre, Fransızların yüzde 58'i çalışma yasasının kamuoyuna duyurulduğu şekliyle değiştirilmesini istemiyor.

  YÜZDE 71'İ SENDİKALARIN GÜCÜNÜ AZALTIR DİYOR

  Halkın yüzde 71'i yapılacak değişikliklerin sendikaların gücünü azaltacağı görüşünü paylaşırken, yarısından fazlası da işçilerin çalışma koşullarının kötüleşeceğini düşünüyor.

  KARARNAME İLE KAMULAŞTIRILDI

  Fransızların yüzde 43'ü yasadaki değişikliklerin Fransız şirketlerin rekabet gücünü artıracağı, yüzde 31'i ise işsizlikte düşüş sağlayacağı görüşünü ifade ediyor.
  Hükümetin yasa değişikliğini normal kanunlaştırma yolu yerine hükümet kararnamesi yöntemiyle değiştirmeyi planlaması kamuoyunda tepkilere neden oluyor.

  Yasanın 36 değişiklik öngören 5 kararname ile değiştirilmesi bekleniyor.

  Fransa'da halk yeni çalışma yasasına tepkili #1

  MACRON: İŞSİZLİĞİN ARTIŞINI ENGELLEYECEK

  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "İşsizliğin sürekli artışını engelleyecek derin ve tümden bir değişiklik getiren reform." olarak tanımladığı tasarıda, 50'den az çalışanı olan iş yerlerinde işverenin sendika temsilcisi olmaksızın direk çalışanla masaya oturabilmesi, işten çıkarılma durumunda itiraz süresinin bir yıl olarak sınırlanması, işten çıkarılma durumunda ödenecek tazminat miktarlarının belirlenmesiyle ilgili değişiklikler yer alıyor.

  Fransa'da halk yeni çalışma yasasına tepkili #2

  "TÜM KORKTUĞUMUZ ŞEYLER BAŞIMIZA GELDİ"

  Kararname yoluyla yasa değişikliği yapılmasına tepki gösteren CGT Sendikası Genel Sekreteri Philippe Martinez, "Tüm korktuğumuz şeyler başımıza geldi. Bu, çalışma yasasının sonu anlamına geliyor." şeklinde tepki göstererek herkesi 12 Eylül'de genel greve ve gösteriye çağırmıştı.

  TASARI PROTESTO EDİLECEK

  Tasarıya karşı çıkan Boyun Eğmeyen Fransa (FI) partisinden yapılan açıklamada, 23 Eylül'de başkent Paris'te yapılacak gösteriyle "hükümetin saldırısına karşılık verileceği" belirtilmişti.

  Fransa'da halk yeni çalışma yasasına tepkili #3

  Çalışma yasasında geçen yıl yapılan değişiklikler ülkede büyük gösterilere neden olmuş, yüz binlerce kişinin katıldığı grev ve gösterilere rağmen tasarı, hükümet kararnamesi ile Ulusal Mecliste oylanmadan geçirilmişti.

  Görüş Bildir