Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
358.769
-0.76%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C
  Fransa'da sokaklar savaş alanına döndü

  Fransa'da sokaklar savaş alanına döndü

  Fransa'da çalışma yasa tasarısına karşı tepki gösteren vatandaşlara polis, orantısız güç uyguladı, ortalık savaş alanına döndü.
  • Ajanslar
  • 15.09.2016 - 18:43

  Fransa'da büyük tartışmalara yol açan çalışma yasa tasarısına ilişkin protestoların etkisi büyürken, geçtiğimiz aylarda başlayan gösteriler bugün de devam etti.

  POLİSTEN SERT MÜDAHALE

  Yurdun çeşitli noktalarında başlayan '15 Ekim' gösterileri kapsamında onbinlerce vatandaş sokaklara akın etti. Hükümetin kararına tepki gösteren göstericiler, polis ekiplerinin sert müdahaleleriyle karşılaştı.

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #1

  POLİS GAZETECİLERİ DARP ETTİ

  Gösterileri yakından takip edilen basın mensupları da güvenlik güçlerinin orantısız kuvvetiyle karşı karşıya geldi. Polis ekipleri, olay yerinden görüntü alan basın mensuplarına müdahale ederken, ekipmanları kullanılamaz hale getirdi.

  Paris'te gazetecilere ve eylemcilere meydan dayağı

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #2

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #3

  Sosyal medya üzerinden yayınlanan çok sayıda görüntüde, polisin gaz bombası ve copla orantısız müdahalesi net bir şekilde görüldü. Kullanıcılar, Fransız polisinin tutumunu sert bir şekilde kınadı.

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #4

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #5

  TASARI İŞSİZLİĞİ DÜŞÜRMEK İÇİN HAZIRLANDI

  Fransa'da işsizliği düşürme ve istihdam piyasasında esneklik sağlama amacıyla hazırlanan çalışma yasası tasarısı, sendikalar tarafından "kazanılmış hakların geri alınması" olarak yorumlanıyor.

  Tasarıya göre, günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak.

  Yasa tasarısı, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük olup çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalıştırılabilmesini öngörüyor.

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #6

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #7

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #8

  Fransa da sokaklar savaş alanına döndü #9


  Görüş Bildir