Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
708.995
1.16%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Fransa'da tartışma yaratan tasarı meclisten geçecek

  Fransa Başbakanı, ülkede büyük tartışmalara neden olan çalışma yasa tasarısını yine mecliste oylama yapmadan geçireceklerini açıkladı.
  • AA
  • 05.07.2016 - 17:11
  Fransa'da tartışma yaratan tasarı meclisten geçecek

  Fransa da tartışma yaratan tasarı meclisten geçecek #1

  Mecliste konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls, bakanlar kurulunun kendisine söz konusu yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verdiğini hatırlattı.

  Valls, "Ülkenin, işsizlik sorununun üstesinden gelebilmesi için tasarının yasalaşması gerektiğini" söyledi.

  MUHALEFET TERK ETTİ

  Muhalefet partileri, Valls’in konuşması sırasında tepki olarak genel kurulu terk etti.

  Anayasa, hükümete gerektiği takdirde oylama yapılamadan bir tasarıyı meclisten geçirme hakkı veriyor. Bu takdirde, muhalefet partileri ön oylama yapılmadan hükümeti düşürmek için gensoru verme hakkına sahip.

  İktidardaki Sosyalist Parti içinde tasarıya karşı olan milletvekillerinden çekinen Valls, daha önce, mecliste oylama yapılmadan tasarıyı geçirmişti. Muhalefetin çoğunlukta olduğu senato, tasarıyı değiştirerek kabul edilince, metin tekrar meclise geri dönmüştü.

  Tasarı, 24 saat içinde gensoru teklifi verilmediği takdirde yasalaşmış olacak. Muhalefet temsilcileri bu kez gensoru önergesi verilmeyeceğini açıklamıştı.

  ONAYLANIRSA NE OLACAK

  Fransa’da yoğun tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir