Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
287.676
3.36%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Fransa'da yeni hükümet kuruldu

  Fransa'da Başbakan Manuel Valls'in dün kabinenin istifasını sunmasının ardından yeni hükümet kuruldu.
  • 26.08.2014 - 20:29
  Fransa'da yeni hükümet kuruldu

  Fransa da yeni hükümet kuruldu #1

  Elysee Genel Sekreteri Pierre Rene-Lemas, Başbakan Manuel Valls'in dün beklenmedik şekilde hükümetin istifasını sunmasının ardından bugün yeni hükümetin kurulduğunu duyurdu.

  YENİ HÜKÜMETTE BULUNAN İSİMLER

  Tartışmaların odağı olan Ekonomi Bakanı Bernard Montebourg'un yerine Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ekonomi danışmanı Emmanuel Macron, Monterbourg'a destek veren isimlerden Kültür Bakanı Aurelie Filippetti'nin yerine de Fleur Pellerin getirildi. Eğitim Bakanı Benoit Hamon'un yerine atanan Najat Vallud Belkacem, bu göreve getirilen ilk kadın bakan oldu. Yeni kabinede, Adalet Bakanı Christian Taubira, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Çevre ve Sürdülebilir Enerji Bakanı Segelone Royal, Finans Bakanı Michel Sapin, Çalışma Bakanı François Rebsamen, Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Tarım Bakanı ve Hükümet Sözücü Stephane Le Foll yerlerini korudu.

  İSTİFALARINI SUNMUŞLARDI

  Başbakan Valls, Ekonomi Bakanı Montebourg'un, Hollande'ın ekonomi politikalarını eleştiren açıklamalarının ardından hükümetin istifasını sunmuştu.

  YENİ HÜKÜMETİN EYLEM PLANI AÇIKLANACAK

  Cumhurbaşkanı Hollande'ı Almanya ve AB'nin her dediğini yapmakla suçlayan Monterbourg, bütçe açığını kapatmaya yönelik yeni politikalara ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı. Montebourg'un bu çıkışına Eğitim Bakanı Hamon ve Kültür Bakanı Aurelie Filippetti'den de destek gelmişti. Hamon, Montebourg ve Filippetti, yaşanan istifa krizinden sonra Valls hükümetinde yer almayacaklarını açıklamıştı. Yeni kabine yarın ilk kez toplanacak ve Fransız basınının "Valls 2" ismini taktığı yeni hükümetin eylem planını açıklayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir