Petrol
109.46
0.32%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.182
-0.65%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Fransa'dan Türkiye'ye IŞİD suçlaması

  Fransa Savunma Bakanı, iade edilen IŞİD militanlarının Fransa'ya dönüşte bindikleri uçağın değiştiği bilgisini paylaşmayan Türk yetkilileri eleştirdi.
  • 25.09.2014 - 06:44
  Fransa'dan Türkiye'ye IŞİD suçlaması

  Fransa dan Türkiye ye IŞİD suçlaması #1

  France Info radyosuna konu hakkında bilgi veren Fransa savunma bakanı Jean - Yves Le Drian, geçen sene Toulouse'taki bir Yahudi okuluna kanlı saldırı düzenleyerek birçok çocuğu öldüren Muhammad Merah'ın eniştesi Abdelvahed Bagdadi (29), çocukluk arkadaşı Imad Djebali (27) ve sonradan müslüman olmuş Fransız vatandaşı Gael Maurize'den oluşan cihatçıların Türkiye tarafından iade edildiklerini söyledi.

  Jean - Yves Le Drian, Cihatçıları Paris'e getirecek olan uçağın pilotunun bu "özel yolcuları" emniyet sebeplerini öne sürerek uçağa almadığını, bunun üzerine cihatçıların Marsilya uçağına bindiklerini ve Türk yetkililerin bu durumu Fransız yetkililerine bildirmediklerini söyleyerek Türk yetkililerini suçladı.

  CİHATÇILAR FRANSIZ POLİSİNE TESLİM OLDU

  Marsilya'ya gelen ve bilgisayarlardaki bir arıza yüzünden hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadan Fransa'ya giriş yapan "tehlikeli" cihatçılar avukatları aracılığıyla yaptıkları açıklamada "Eğer arzu edilirse Fransız emniyet güçleri ile işbirliği yapabileceklerini" söylediler. Daha sonra oturdukları Hérault bölgesindeki küçük bir karakola giderek teslim olan cihatçılar tutuklanarak bir cezaevine gönderildiler.

  İÇİŞLERİ BAKANI CAZENEUVE, TÜRKİYE'YE GELİYOR

  Bu skandal olay üzerine, Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında basına konuşan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kimin nerede hata yaptığının belirlenmesi için bir soruşturma başlattıklarını söyledi. En yakın zamanda Türkiye'ye gideceğini açıklayan Fransa İçişleri Bakanı, cihatçıların İstanbul’da uçak değiştirdiklerini ve bu değişikliğin Türk yetkiler tarafından kendilerine bildirilmediğini söyledi. En kısa zamanda Türkiye'ye giderek bu ülke ile terörle mücadele konusundaki işbirliğini tekrar gözden geçireceklerini söyleyen Bernard Cazeneuve, Türk meslektaşı ile bu konuda hemfikir olduklarını açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir