Euro
15.2723
0.85%
Dolar
13.4542
0.58%
Altın
792.3020
0.29%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
524.868
-9.21%
3ºC
İstanbul
Kar 3 C

  Fransa'dan Türkiye'ye Suriye desteği

  Hollande: Türk hükümetinin tavrını takdirle karşılıyorum.
  • 12.10.2012 - 02:31
  Fransa'dan Türkiye'ye Suriye desteği

  Fransa dan Türkiye ye Suriye desteği #1

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye ile Türkiye arasında yükselen gerilime dikkat çekti ve Türkiye'nin ihtiyatlı tutumunun takdirle karşılanması gerektiğini söyledi.

  TÜRKİYE'Yİ TAKDİRLE KARŞILIYORUM

  Hollande, Türkiye ile Suriye arasında yükselen tansiyon ile ilgili soruya verdiği cevapta ''Evet böyle bir risk var. Ama Türk hükümetinin her türlü provokasyon ve şiddet karşısında takındığı ihtiyatlı tavrı takdirle karşılıyorum'' diye konuştu. Türkiye'nin Suriye hükümetinin de istediği şiddete başvurmaktan özenle kaçındığını söyleyen Hollande, bu maksatla yaratılmak istenen ulusararası çatışmaya dikkat çekti.

  Fransa Cumhurbaşkanı, Suriye'de yaşanan çatışmaların Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e sıçramasını önlemek için gerekli adımların atılması gerektiğinin de altını çizdi. Suriye'de Beşşar Esed'in gitmesi ile geçiş hükümeti kurulmasının daha güvenlikli olacağını söyleyen Hollande, çatışmaların sertleşmesinin de iç savaş ve ülkenin bölünme ihtimalini doğuracağı uyarısında bulundu.

  Suriye'de hala geçiş sürecinde rol oynayabilecek önemli insanlar bulunduğunu da belirten François Hollande, Beşşar Esed'le uzlaşma ihtimalinin artık kalmadığının altını çizdi.

  "MUHALİFLERE SİLAH VERMEYİZ"

  Fransa yönetiminin Suriye'deki muhalefete hiçbir silah yardımında bulunmayacağının yineleyen Hollande, "Silah gönderdiğinizde bunun sonunda kimin elinde kalacağından emin olamazsınız" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, Libya ve Mali örneğinde de bu yanlılşlarının ortaya çıktığı vurgusunda bulundu.


  Görüş Bildir