Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
484.249
-8.27%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Fransız First Lady'sinin gazabı sert oldu

  Valerie Trierweiler'i eleştiren gazeteci köşesinden oldu. İşten kovulduğu da telefonla bildirildi..
  • 27.06.2012 - 08:39
  Fransız First Lady'sinin gazabı sert oldu

  Fransız First Lady sinin gazabı sert oldu #1

  Fransa’nın First Lady’si Valerie Trierweiler, cumhurbaşkanı François Hollande’ın başını ağrıtmaya devam ediyor.

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde çalıştığı Paris Match dergisinin kapağına çıkan ve iş arkadaşlarıyla polemiğe giren Trierweiler, Fransa’da iki hafta önce hafta yapılan genel seçimlerde Hollande’ın eski eşiyle kavga etmişti.

  'YERİNİ BİL'

  Hollande’ın çocuklarının annesi Segolene Royal’ın ikinci turda rakibi olan Olivier Falorini’yi desteklediğini sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden duyuran Trierweiler, Elysee Sarayı’nda gerginliğe sebep olmuştu. Seçimlerden önce hesabının hacklendiğini söyleyen Trierweiler, sonra özür diledi. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, Trierweiler’e “Yerini bil” diyerek sert çıkış yaptı.

  USTA YAZARI GÖREVİNDEN ETTİ

  Trierweiler, önceki gün ise Fransız basınına sert bir darbe vurdu. Trierweiler, çalışmakta olduğu Paris Match dergisinin sahibi olan Legardere grubuna ait bir gazetede çalışan usta bir yazarı görevinden etti. Fransa’nın saygın haftalık gazetelerinden Journal du Dimanche’ta (JDD) çalışan Philippe Sollers’in işine Trierweiler’i sert bir dille eleştirdikten sonra son verildi. 13 yıldır JDD’de gazetecilik yapan Sollers son yazısında “Dalga geçmeyin, bu konu çok ciddi. Seçimler, euro krizi, Suriye’deki katliam ve sağcıların yükselişi bu tweet’le kıyaslandığında bir hiç. Fransız First Lady’si için yeni görevler var. Önce evlilik ve sonra bir bebek. Bunları da Twitter üzerinden duyurabilir” yazmıştı.

  'NEDEN KOVULDUĞUMU BİLMİYORUM'

  Önceki gün ülkenin çok satan dergilerinden Le Point, 76 yaşındaki gazetecinin görevinden alındığını yazdı. JDD yazıişleri müdürü Patrice Trapier iddiaları yalanladı, “Sansür yok” dedi. L’Express’e konuşan Sollers, “Yazımı gönderdikten sonra bir telefon geldi ve JDD’deki görevimin bittiğini öğrendim. 13 yıl sonra bu hiç hoş değildi. Neden kovuldum bilmiyorum. Bu ülkede insanları rahatsız edecek fikir ve konuları yazmak gittikçe daha da zor olacak” açıklamasını yaptı.


  Görüş Bildir