Euro
15.2351
-0.34%
Dolar
13.6515
0.45%
Altın
787.6000
-0.88%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
499.805
-3.91%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Fransız L'Opinion gazetesi Macron'u eleştirdi

  Fransız L'Opinion gazetesi Macron'u eleştirdi

  L'Opinion gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Doğu Akdeniz'de izlediği stratejinin yanlış olduğunu söyleyerek eleştiride bulundu.
  • İHA
  • 16.09.2020 - 00:23

  Fransız L'Opinion gazetesinin yazarlarından askeri ve uluslararası strateji uzmanı Jean Dominique Merchet, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi ve Fransa'nın konumunu kaleme aldı.

  Merchet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye’ye karşı Yunanistan'a ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne destek vermesini eleştirerek Fransa'nın bölgede tansiyonu düşürmesi ve Erdoğan’la gerginliği azaltması gerektiğini ifade etti.

  Birinci Dünya Savaşı'nda devletlerin istemeyerek birbirlerine sundukları “dayanışma” ve destek nedeniyle savaşa sürüklendiklerini “Uyurgezerler” kitabında ele alan Christopher Clark’ın kitabını hatırlatan Merchet, henüz o duruma gelinmediğini ancak Türkiye ile Yunanistan gerginliğinin tedirginlik oluşturduğu belirtti.

  Fransız L Opinion gazetesi Macron u eleştirdi #1

  "MAALESEF FRANSA ARABULUCULUK YERİNE TARAF OLMAYI SEÇTİ"

  İki ülke arasındaki anlaşmazlığın yeni olmadığını ve eskiye dayandığını ifade eden Merchet, gerginliği tırmandırmak yerine ülkeleri “gerekirse zorla” müzakere masasına oturtmak gerektiğini vurguladı.

  Merchet, “Maalesef Fransa ara buluculuk yerine Yunanistan tarafında olmayı seçti” ifadelerini kullandı.

  Meselenin Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşürülmesi için hareket etmek olduğunun altını çizen Merchet, bunun Avrupa Birliği’ndeki birçok ülkenin ve NATO’nun arzusu olduğunun altını çizdi.

  Fransız L Opinion gazetesi Macron u eleştirdi #2

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ARASINDAKİ GERGİNLİĞİ DİNDİRMELİ

  Merchet, Fransa’nın Yunan hükümeti ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin peşinden gitmemesi gerektiğini ifade etti.

  Macron’un meşru olarak Yunanistan’ı güvence altına aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’la arasındaki gerginliği dindirmesi gerektiğini ifade etti.

  Fransız L Opinion gazetesi Macron u eleştirdi #3


  Görüş Bildir