Petrol
111.32
2.03%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.261
3.24%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Fransız partisi:Bütün Arapları öldürmek gerekiyor

  Fransa’da aşırı sağcı cephe seçimlerde aday olmak isteyen Cezayir kökenli Fransız kadına faşist muamelelerde bulunuldu.
  • 06.11.2013 - 04:40
  Fransız partisi:Bütün Arapları öldürmek gerekiyor

  Fransız partisi:Bütün Arapları öldürmek gerekiyor #1

  Fransa’da aşırı sağcı Milliyetçi Cephe’den yerel seçimlerde aday olmak isteyen Cezayir kökenli Fransız kadına Nazi Almanyası’nı aratmayacak muamelelerde bulunuldu. Partinin bir yöneticisi, “Sen ve çocukların tam fırınlıksınız, Araplar ölmeli” dedi.

  "ARAPLARI FIRINDA YAKMALI"

  Nadia Portheault adlı 26 yaşındaki Cezayir kökenli Fransız vatandaşı, ırkçı parti lideri Marine Le Pen'in “daha merkezi ve herkesi kucaklayacak bir Milliyetçi Cephe” politikasından etkilenip, partiye aday olur. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan yerel seçimlerde aday olmak isteyen Portheault, adaylık başvurusunu genç kızlık soyadı olan “Djelida” ile yapmak isteyince ipler koptu. Bir Arap adıyla adaylık başvurusu yapmasının kendisi için bir “özürlülük” durumu yaratacağını söyleyen parti yöneticileri, başvuruyu Fransız olan eşinin soyadı Portheault ile yapmasını “salık” verdiler. Tartışmalar, Nazi Almanyası’nda Yahudilerin fırınlarda öldürülmesini hatırlatacak bir boyuta gelince ve “sen ve çocukların tam da fırınlıksınız,” “Bütün Arapları öldürmek gerekiyor” gibi cümleler kurulmaya başlanınca Nadia, partiden istifa etti.

  KONUYA ÖNEM VERMEDİLER

  Haute-Garonne bölgesinde yer alan Saint-Alban’da yerel seçimlerde yarışması bu şekilde engellenen Cezayirli göçmen, bu olayı bir mektupla parti lideri Marine Le Pen’e iletirken, Fransız basınında olayın sadece “Le Nouvel Observateur” de yeralması dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir