Petrol
84.88
2.44%
Euro
17.7087
-0.14%
Dolar
18.4387
-0.20%
Altın
966.35
0.35%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.784
-0.35%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  G-20 zirvesinde Obama'ya soğuk duş

  G-20 zirvesinde Obama ile Merkel arasında soğuk rüzgarlar esiyor.
  • 19.06.2012 - 18:23
  G-20 zirvesinde Obama'ya soğuk duş

  G-20 zirvesinde Obama ya soğuk duş #1

  Meksika'nın tatil beldesi Los Cabos'ta dünyanın en güçlü 20 ekonomisinin liderlerinin buluştuğu G-20 zirvesi devam ediyor. Zirveye bugün ABD Başkanı Barack Obama ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yaşanan soğuk rüzgarlar damga vurdu.

  MERKEL'DEN OBAMA'YA KARŞI HAMLE

  Euro Bölgesi'ndeki finansal krizin, dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini görüşmek için ABD Başkanı Barack Obama, AB ülkelerini bir masa etrafında toplamayı planlıyordu. Ancak Obama, AB liderleriyle "Euro krizini" görüşme niyetini Almanya Başbakanı Angela Merkel'e önceden bildirmemişti. Almanya Başbakanı Merkel ise, Obama'nın AB liderleriyle buluşmayı planladığı saate, bir basın toplantısı koyarak karşı hamle yaptı.

  İKİ TARAF DA SESSİZ

  Karşılıklı hamleler sonrasında Obama'nın, AB liderleriyle planladığı toplantı gerçekleşmedi. İki taraf da, toplantının iptal edilme nedeni hakkında sessiz kalmayı tercih ediyor.

  Kulislerde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Euro Bölgesi'nde "patron"un kendisi olduğu mesajını Obama'ya verdiği belirtiliyor. Nitekim G-20 zirvesi öncesi Obama ve Merkel baş başa 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Euro Bölgesi'ndeki kriz nedeniyle Merkel'i açıktan eleştirmekten çekinmeyen Obama, söz konusu buluşmanın ardından danışmanları aracılığıyla "Cesaret verici bir görüşme" açıklamasını yapması da dikkat çekti.

  MERKEL: KRİZ SADECE BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL

  G-20 zirvesinde Euro Bölgesi ülkelerine krizin biran sona ermesi için daha etkin önlemler alınması yönünde tavsiyelerde bulunuldu. Almanya Başbakanı Merkel ise ikili görüşmeler ve katıldığı konferanslarda, Euro Bölgesi'ndeki finansal krizden AB'nin tek başına sorumlu olmadığını tekrarladı. Merkel, "Krizin aşılması için her kıta üzerine düşen görevi yerine getirmelidir" dedi.

  'BİZE AKIL VERİN DİYE GELMEDİK'

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, Euro Bölgesi'ne "akıl" vermek isteyen diğer G-20 üyesi ülkelere sert çıktı. Kanadali bir gazetecinin, "Niçin zengin AB ülkelerinin problemlerinin yükünü Kuzey Amerikalılar çeksin?" yönündeki sorusuna Barrosu şu cevabı verdi: "Doğrusunu söylemek gerekirse, buraya, başkaları bize demokrasi ve ekonomi politikaları konusunda akıl versin diye gelmedik."

  TÜRKİYE 5 MİLYAR DOLAR VERECEK

  G-20 zirvesinde alınan kararlardan biri Uluslararası Para Fonu IMF'nin mali kriz yaşayan ülkelere yardımda bulunması için oluşturacağı yeni fonla ilgili oldu. Avrupa'da yaşanan krizin Yunanistan'ın ardından İtalya ve diğer Avrupa ülkelerine sıçramaması için oluşturulacak fona ülkelerin sağlayacağı katkı payları açıklandı. Türkiye IMF'nin yeni fonuna 5 milyar dolarlık katkıda bulunacak.

  ÇİN'DEN 43 MİLYAR DOLAR

  Euro Bölgesi'ndeki krizi sona erdirmek için IMF'nin oluşturacağı 456 milyar dolarlık fona Çin 43 milyar dolar katkı sağlayacak. Rusya ve Hindistan da bu fona 10'ar milyar dolar katkıda bulunacağını açıkladı.


  Görüş Bildir