Petrol
84.84
2.39%
Euro
17.7379
0.02%
Dolar
18.4916
0.09%
Altın
968.65
0.59%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
353.833
-0.52%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  G20 öncesi Çin'de işyerleri tatil edildi

  Çin, ilk kez ev sahipliği yapacağı G20 Liderler Zirvesi için Hangcou kentinde olağanüstü önlemler aldı.
  • Ajanslar
  • 03.09.2016 - 03:17
  G20 öncesi Çin'de işyerleri tatil edildi

  G20 öncesi Çin de işyerleri tatil edildi #1

  Zirvenin yapılacağı merkeze giden caddeler kapatıldı.

  G20 ZİRVESİ YARIN BAŞLAYACAK

  Çin, yarın başlayacak iki günlük G20 zirvesi için Hangcou kentinde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Yabancı konuklar için Hangcou'daki havalimanı, tren istasyonları ve konaklama merkezlerinin yanı sıra özellikle zirvenin yapılacağı alanın çevresinde özel kontrol noktaları kuruldu.

  ŞEHRİN SAKİNLERİ TATİL İÇİN BAŞKA BÖLGELERE GİTTİ

  Hangcou sakinlerinin çoğu, zirve nedeniyle haftalar öncesinden “tatil turu” çerçevesinde başka bölgelere giderken, kentte öğrenim gören ve çalışan yabancılar da bölgeden geçici olarak ayrıldı. 9 milyon nüfuslu şehrin sokaklarının çok tenha olduğu görülüyor.

  YEMEK SİPARİŞİ BİLE YASAK

  Diğer kentlerden Hangcou'ya posta ve kargo hizmetleri, restoranların kuryeyle paket servisleri de durduruldu. Önlemler çerçevesinde Hangcou'ya ülke dışından internet üzerinden uçak bileti de alınamıyor. Bu arada geçen hafta Çin basınında çıkan haberlerde, ülkenin güneyinde Guangcou'da beş yıldızlıdan düşük konaklama merkezlerinde Afganistan, Pakistan, Suriye ve Irak vatandaşlarına oda verilmesine yasak getirilmiş, ancak söz konusu yasak konusunda resmi makamlardan net bir açıklama yapılmamıştı.

  ÇİN'İN EN VERİMLİ ZİRVE BEKLENTİSİ

  Pekin yönetimi, G20 Zirvesi'ni “ülke için tarihi bir adım” olarak nitelerken, “küresel sorunların çözümü noktasında kalıcı mekanizma ile G20'nin dönüşümünde önemli bir rol üstleneceğini” belirtiyor. Küresel ekonomik sorun ve kalkınma alanlarına dikkati çeken Çin, zirvede orta ve uzun vadeli büyüme çerçevesinde yapısal reform ve büyüme stratejileri konusunda baskı oluşturacak. Gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarıyla haklarının korunması sorumluluğuna sahip olduğunun altını çizen Çin, bu zirvenin G20 tarihi açısından en önemli olmasının yanı sıra mühim sonuçların çıkmasını umuyor.


  Görüş Bildir