Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.372
2.60%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Gana'da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut

  Gana'da, birçok kişi statülerini, kişiliklerini ve hayattayken gerçekleştiremedikleri arzularını yansıtan tabutlarla gömülüyor.
  • Haber Merkezi
  • 26.11.2018 - 17:52
  • Güncelleme : 26.11.2018 - 17:52
  Gana'da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut

  Gana'da ölülerin tabutlarıyla gömülmesi, kişiye özel ilginç tabut tasarımlarını ortaya çıkartıyor. Hatta bazıları hayattayken ölünce konulmak istediği tabutu kendisi planlayıp projelendiriyor.

  BBC'nin haberinde bu ilginç tabutlar görüntülendi.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #1

  KAKAO ÇEKİRDEĞİ TABUT

  Dünyanın en büyük kakao üreticilerinden biri olan ülkede, kırsal kesimdeki aileler genellikle kakao çekirdeği şeklindeki tabutları tercih ediyor. Bunun gibi bir tabutun fiyatı 1000 dolara kadar çıkabiliyor.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #2

  Ülkedeki çiftçilerin çoğunun günlük kazancı 3 doların altında. Tabut için köylülerin aralarında para topladığı belirtiliyor.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #3

  KARAKTERE GÖRE TABUT

  50 yıldır tabut yapan Eric Adjetey'e göre kırmızı acı biber şeklindeki tabut  renkli ve kolay öfkelenebilen bir kişiliği temsil ediyor.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #4

  "Mercedes Benz", en fazla ilgi gören tabutlardan biri. Ölen kişinin mezarı, buna uygun olarak kazılıyor. Tabut ustası Steve Ansah, "Bu tabutlar, ölen kişinin yüksek statüsünü temsil ediyor" diyor.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #5

  Bu tabutlar yerel dilde Abeduu Adekai (atasözü kutusu) olarak anılıyor. Bunun nedeni her tasarımın sembolik bir anlamının olması. Uçak şeklindeki tabutlar da çok tercih edilen tasarımlar arasında.

  Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #6

  EMLAK SEKTÖRÜNE GÖNDERME

  Son yıllarda Gana'da emlak sektöründe büyük bir patlama yaşanıyor. Bu tabut, ev yapıp kiralayan bir kişi için sipariş edilmiş.Gana da ölenlerin arzularını yansıtan özel tasarım tabut #7

  Tasarım tabutlara ilginin artmasıyla, son yıllarda çok sayıda tabut atölyesi açıldı. Tabutlar el yapımı basit aletlerle yapılıyor.

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir