Petrol
111.47
0.31%
Euro
17.547
0.44%
Dolar
16.4009
0.22%
Altın
973.31
-0.15%
Borsa
2425
0.00%
Bitcoin
489.866
1.11%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Gazze'nin enerji altyapısı için ilk adım atıldı

  Enerji Bakanlığı yetkilileri, bölgenin elektrik ve altyapı ihtiyacının karşılanması konusunda temaslarda bulunmak üzere Gazze'ye gitti.
  • 11.07.2016 - 15:16
  Gazze'nin enerji altyapısı için ilk adım atıldı

  Gazze nin enerji altyapısı için ilk adım atıldı #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecinin ardından, bölgenin elektrik ve altyapı ihtiyacının karşılanması konusunda temaslarda bulunmak üzere Gazze'ye gitti. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Gazze'nin elektrik sorunuyla ilgili detaylı çalışma yapacak olup, dün bölgeye ulaşan heyet, Filistin hükümeti, İsrail makamları ve Gazzeli yetkililerle görüşecek.

  BAKAN ALBAYRAK'A RAPOR SUNACAKLAR

  Üst düzey bürokratların yanı sıra Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) yetkililerinin de yer aldığı heyet, dönüşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, bölgedeki enerji ve altyapı ihtiyaçları konusunda üretim, iletim ve dağıtım alanlarını içeren kısa, orta ve uzun vadede yapılabileceklerle ilgili kapsamlı bir rapor sunacak.

  YOL HARİTASI BELİRLENECEK

  Bakan Albayrak'ın bu raporu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu'na sunmasının ardından, Türkiye'nin Gazze'de yapılacaklar konusunda izleyeceği yol haritası belirlenecek. Gazze'nin enerji ihtiyacının karşılanmasında; üretim, iletim ve dağıtım alanlarında tecrübeli özel sektör temsilcilerinin de sorumluluk üstlenmeye hazır oldukları belirtiliyor. Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesi hakkındaki mutabakat, 26 Haziran Pazar günü Roma'da sonuçlandırıldı. Buna göre, İsrail'in Türkiye'nin Gazze'deki altyapı ve insani duruma yönelik çabalarını benimsemesinin ardından, bu konudaki girişimler hız kazandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir