Euro
14.3194
2.22%
Dolar
12.6795
2.51%
Altın
725.98
1.81%
Borsa
1.787
0.6%
Bitcoin
733.282
4.27%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Gazze'ye giden aktivistlerin teknesi Fransa'da

  Gazze’ye yönelik ablukayı kırmayı amaçlayan İsveç ve Norveçli aktivistlerin olduğu balıkçı teknesi, Fransa'nın batı kıyısına ulaştı.
  • AA
  • 28.05.2015 - 04:44
  Gazze'ye giden aktivistlerin teknesi Fransa'da

  Gazze ye giden aktivistlerin teknesi Fransa da #1

  İsveç ve Norveçli 13 aktivist, insani yardım malzemesi yüklü "Marianne" isimli balıkçı teknesiyle Brest'teki limana uğradı. Tekne, "Çok yaşa Filistin, çok yaşa Gazze, kahrolsun siyonizm" sloganlarıyla, yaklaşık 100 gönüllü tarafından kıyıda karşılandı.

  Tekneyi karşılamaya gelenlerden 33 yaşındaki doktor Şerife, AA Muhabirine, aktivistlerin ambargoya karşı direnmesini takdir ettiğini söylerken 21  yaşındaki öğrenci Anaele Foveau da aktivistleri desteklemeye geldiğini belirtti. Foveau, diğer derneklere de böylesine cesur adımlar atmaları çağrısında bulundu.

  Mühendis Abdelmounaim El Qsimi ise aktivistlerin, her insanın kalbini acıtan bir davayı savunmak için çok uzaklardan geldiğini ifade etti.

  UNUTULMADINIZ MESAJI

  Daha önce 2008'de de İsveç'ten Gazze'ye yola çıkan ve Gazze'ye varmayı başaran başka bir gemide bulunan Charlie Andreasson, "Bu yolculuk Gazze'deki insanlık ve yasadışı ambargoyu yıkmayı hedefliyor. Gazzelilere, yalnız değilsiniz, unutulmadınız mesajı vermek istiyoruz" yorumunda bulundu.

  HAZİRAN SONUNDA GAZZE'DE

  İsveç'in Göteborg şehrinden 11 Mayıs'ta yola çıkan Marianne'e daha sonra iki gemi daha eşlik edecek. Gemilerin Haziran sonunda Gazze'ye varması planlanıyor. Opperdoes'un verdiği bilgiye göre gemilerden birine Tunus eski Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki de binecek.

  Tekne, Fransa'nın ardından İspanya'ya ve Portekiz'e de uğrayacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir