Euro
15.3179
0.20%
Dolar
13.6320
0.31%
Altın
794.2510
-0.05%
Borsa
1951
0.00%
Bitcoin
498.891
-2.36%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Germanwings uçağını düşüren pilot ile ilgili yeni gelişme

  Germanwings uçağını kasten düşüren Andreas Lubitz’in kazadan kısa bir süre önce internette intihar için ilaç aradığı ortaya çıktı.
  • 12.06.2015 - 13:48
  Germanwings uçağını düşüren pilot ile ilgili yeni gelişme

  Germanwings uçağını düşüren pilot ile ilgili yeni gelişme #1

  Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Germanwings uçağını kasten Fransız Alpleri'ne düşüren ikinci pilot Andreas Lubitz’in, kazadan önce intihar eğiliminin had safhada olduğu iddia edildi. Süddeutsche Zeitung (SZ), NDR ve WDR’nin savcılık soruşturmasına dayanarak verdiği haberde, Andreas Lubitz’in kazadan kısa bir süre önce internette intihar için ilaç aradığını yazdı.

  Habere göre Lubitz, Düsseldorf’taki evinde yapılan aramalarda ele geçirilen bilgisayarında, siyanür, reçetesiz valium ve ölümcül ilaç kokteylleri hakkında internette aramalar yaptı.

  KAZADAN BİR GÜN ÖNCE...

  SZ, NDR ve WDR, Lubitz’in kazadan bir gün önce Hamburg Tabipler Birliği sayfasında, intiharın başarısız olması durumunda, doktorların hastanın onayı olmadan nelere karar verebilecekleri konusunu araştırdığını yazdı. Daha önce de araştırma kapsamında Lubitz’in uçağın kokpit kapısının kilit sistemi konusunda internet üzerinden bilgi aldığı ve intihar yollarını araştırdığı ortaya çıkmıştı.

  ARALIK 2014’TEN SONRA YENİDEN RAHATSIZLANMIŞ

  Savcılık araştırmasına göre Lubitz, uçuş lisansını aldığı 2009 yılından 2014 yılının sonuna kadar, uçmasına engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunu yaşamadı. Aralık 2014’ten itibaren ortaya çıkan görme problemi nedeniyle yeniden psikolojik rahatsızlığı ortaya çıktı. Aralık 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında çok sayıda göz uzmanı, nörolog ve psikiyatriste gitti. Doktorlardan biri Lubitz’e "psikosomatik semptom kompleksi" teşhisi koydu. Ancak Lubitz, doktorun bu raporunu gizledi ve başka bir doktorun verdiği "bilinmeyen kalıcı görme bozukluğu" raporunu işverenine verdi. Savcılığa göre Lubitz, kaza öncesinde kesinlikle depresif, istikrarsız ve psikolojik rahatsızdı.

  LUFTHANSA HAKKINDA DA SORUŞTURMA

  Öte yandan olayı araştıran Fransız savcılığı, Lubitz’in sağlık durumu hakkında Lufthansa’nın ihmali olup olmadığı konusunda da soruşturma başlatıyor. Savcılığın Lufthansa’nın Andreas Lubitz’in sağlık durumunu belirlemede hata veya eksikliklerini araştıracağı belirtiliyor. Germanwings’in Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi uçağı, psikolojik sorunlar yaşadığı kaydedilen ikinci pilot Andreas Lubitz tarafından 24 Mart günü, kasten Fransız Alpleri'ne düşürülmüş, Lubitz’le birlikte 150 kişi hayatını kaybetmişti.


  Görüş Bildir