Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
488.562
1.51%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C
  Gezi için Erdoğan'ı arayan Obama'ya Ferguson öfkesi

  Gezi için Erdoğan'ı arayan Obama'ya Ferguson öfkesi

  Obama'nın Ferguson olaylarında siyahilere destek vermemesi, ülkede yaşanan adaletsizliğe duyulan öfkeyi daha da artırdı.
  • 28.11.2014 - 06:31

  Gezi için Erdoğan ı arayan Obama ya Ferguson öfkesi #1

  ABD’nin Ferguson bölgesinde 18 yaşındaki siyahi bir genci öldüren polisin yeniden yargılanmasına gerek görülmemesi ülkedeki siyahi isyanı alevlendirirken Başkan Barack Obama’nın siyahilerden yana tavır almaması öfkeyi ikiye katladı. Ülkedeki "adalet" gösterileri 170'in üzerinde kente sıçradı.

  CNN MUHALİF AKADEMİSYENİ KONUŞTURDU

  Ülkenin önde gelen muhalif akademisyenlerinden Cornel West, CNN’e yaptığı açıklamada “Obama devrinin sonu” ifadesini kullandı.

  "OBAMA ÖDLEKÇE DAVRANIYOR"

  Ferguson gösterilerinde "şiddete başvuranlara sempati duymuyorum” diyen Obama için West “İçi boş tarafsızlığı, ahlaki iflası ve politik ödlekliği şimdi en sıkı taraftarları ve dalkavukları tarafından bile inkar edilemiyor” ifadelerini kullandı.

  ABD dışında ise Beyaz Saray’ın ve bizzat Obama’nın, başka ülkelerin demokrasilerini dizayn etmeye çalışırken kendi içindeki adaletsizliğe çözüm üretmediği yorumu yapılıyor.

  GEZİ İÇİN ERDOĞAN’I ARAMIŞTI

  Türkiye’deki Gezi olayları esnasında Barack Obama o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak sorunun “demokratik yollarla çözülmesi gerektiği” yönünde “telkin”de bulunmuştu. Beyaz Saray, Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi de peş peşe benzer “tavsiye”lerde bulunmuşlardı. ABD basını da siyahilerin adalet çağrılarına kulak tıkamış görünüyor.  Washington post gazetesinin, dünkü internet manşetini Brown’u öldüren polisin kaçış macerasına ayırması ise dikkat çekti.


  Görüş Bildir