Euro
11.0805
-0.51%
Dolar
9.5459
-0.4%
Altın
550.79
-1.11%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
592.677
-1.67%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Google, iklim değişikliğini inkar edenlere karşı yeni bir karar aldı

  Google, iklim değişikliğini inkar edenlere karşı yeni bir karar aldı

  Google, iklim değişikliği hakkında yanlış bilgi veren ya da inkar eden reklamları kaldıracağını kamuoyuna bildirdi.
  • Haber Merkezi
  • 08.10.2021 - 22:09
  • Güncelleme : 09.10.2021 - 01:48

  Son zamanlarda ülkelerin gündeminde öncelikli sırada yer alan iklim değişikliği ile mücadele kapsamında Google da harekete geçti.

  Google, iklim değişikliği inkarcılarının gelirlerini sınırlamak ve platformlarında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek amacıyla, iklim değişikliğini inkar eden reklamları kaldıracak.

  Şirketten yapılan açıklamada, bu yeni politikanın geçen hafta aşıyla ilgili yanlış bilgilere kapsamlı yasak getirildiğini açıklayan YouTube için de geçerli olacağı belirtildi.

  REKLAM VERENLER BU TARZ İÇERİKLERDEN ŞİKAYETÇİ

  Açıklamada, giderek artan sayıda reklam ve yayıncı ortağının iklim değişikliğiyle ilgili yanlış iddiaları destekleyen veya birlikte yayınlanan reklamlarla ilgili endişelerini dile getirdikleri aktarılarak, "Reklam verenler, reklamlarının bu tarz içeriklerin yanında görünmesini istemiyor." ifadesine yer verildi.

  Öte yandan YouTube'daki yayıncı ve içerik oluşturucularının da "bu iddiaları tanıtan reklamların sayfalarında veya videolarında görünmesini istemedikleri" kaydedildi.

  Google, iklim değişikliğini inkar edenlere karşı yeni bir karar aldı #1

  "BİLİMSEL FİKİRLERE AYKIRI OLAN REKLAM İÇERİKLERİNDEN PARA KAZANILMAYACAK"

  Açıklamada kısıtlamaların, "iklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusunda bilimsel fikir birliğine aykırı olan reklam içeriklerini ve bu içerikten para kazanmayı yasaklayacağı" ifade edildi.

  Google, yayıncılar ve YouTube içerik oluşturucuları için kasım ayında, reklam verenler için de aralık ayında yürürlüğe girecek politikayı uygulamak amacıyla hem otomatik araçları hem de gerçek kişilerden oluşan inceleme uzmanlarını kullanacak.

  "İklim politikası" veya "iklim değişikliğinin değişen etkileri hakkında kamuya açık tartışmalar" gibi diğer konularla ilgili içeriklerde reklamlara izin verilmeye devam edilecek.

  Google, iklim değişikliğini inkar edenlere karşı yeni bir karar aldı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir