Petrol
96.55
0.02%
Euro
18.2647
0.02%
Dolar
18.0791
0.00%
Altın
1.022
0.07%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.545
0.63%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Guantanamo'da işkenceyi perdeleme fotoğrafı

  ABD servis ettiği fotoğrafta Guantanamo'da işkence yapılmadığını kanıtlamaya çalışıyor ama...
  • 23.01.2012 - 09:11
  Guantanamo'da işkenceyi perdeleme fotoğrafı

  Guantanamo da işkenceyi perdeleme fotoğrafı #1

  Yeni Akit Gazetesi'nin haberine göre, Guantanamo'da namaz kılan Müslümanların fotoğrafları çekilerek internet üzerinden propaganda yapılıyor. İşkenceyi perdeleme fotoğraflarının nasıl çekildiği ise ayan beyan ortada...

  Tesis edilmesinin üzerinden 10 sene geçen Guantanamo işkence merkezinin kapatılması için yoğunlaşan tepkileri dindirmek için propaganda çalışmalarına girişen ABD yönetimi, yüzlerce Müslüman'ın işkenceden geçirildiği hapishaneyi şirin göstermeye çalıştı.

  Şu anda 170'ten fazla Müslümanın tutulduğu Guantanamo hapishanesine son 10 yıl içinde 780 Müslüman atıldı. Kimisi burada gördüğü işkencelerden hayatını kaybetti, kimisi sakat bırakılarak serbest bırakıldı, kimisinin akıbeti bile belli değil...

  Guantanamo da işkenceyi perdeleme fotoğrafı #2

  GUANTANAMO'DA YARGILAMA YOK, İNFAZ VAR

  Ancak aradan geçen 10 yıllık sürede, Guantanamo tutuklularından kimse mahkemeye çıkarılmadı. Yargısız infazlarla, köpekli işkencelerle gündeme gelen Guantanamo'yu şirin göstermeye çalışan ABD yönetimi, burada namaz kılınabildiğini gösteren fotoğrafları internet üzerinden yaymaya çalışarak işkenceyi perdeleme gayretine girdi.

  Guantanamo'ya attığı Müslümanları, yargı karşısına çıkarmak yerine işkence yaparak sindirmeye çalışan ABD yönetimi, şimdiye kadar birçok Müslüman'ı burada katletti. 2001'de kaçırılarak Guantanamo'ya atılan 21 yaşında ve Suudi Arabistan asıllı Yaser Talal El-Zaharani ve Binyam Muhammed hayatını kaybeden Müslümanlardan sadece ikisi... Yaser Talal El-Zaharani gibi Guantanamo'ya atıldıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan onlarca Müslüman var.

  ABD'YE, "GUANTANAMO'YU KAPAT" BASKISI

  11 Eylül 2001'de yapılan İkiz Kule saldırılarından birkaç ay sonra, Afganistan'ı işgal eden Amerika, ele geçirdiği Müslümanları, Guantanamo'ya atmaya başlamıştı. Açılışının üzerinden 10 yıl geçen Guantanamo'nun hâlâ açık tutulması nedeniyle ABD yönetimine büyük tepki var. ABD Başkanı Barack Obama göreve geldiğinde Guantanamo'yu kapatma sözü vermişti.

  Geçtiğimiz hafta 10 yılını geride bırakan Guantanamo'ya değişik ülkelerden tepki gösterildi. Tepkilerin yükseldiği yerlerden biri de ABD oldu. Önceki gün Beyaz Saray'ın önünde gösteri yapan insan hakları örgütlerinden oluşan bir koalisyon, Guantanamo işkencehanesinin kapatılması için ABD Başkanı Barack Obama'ya çağrıda bulundu. Turuncu renkli tulumlar giyen ve başlarına siyah çuvallar geçiren protestocular Guantanamo'da hâlâ tutulan 170'ten fazla kişinin durumuna dikkati çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir