Euro
10.1531
0.35%
Dolar
8.6482
0.24%
Altın
493.23
0.2%
Borsa
1.394
0.6%
Bitcoin
366.861
-2.38%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Guardian: Chomsky Erdoğan'ın davetini reddetti

  İngiliz gazetesi The Guardian, ABD'li aktivist Noam Chomsky'nin Erdoğan'a verdiği o yanıtı yazdı.
  • 15.01.2016 - 09:45
  Guardian: Chomsky Erdoğan'ın davetini reddetti

  Guardian: Chomsky Erdoğan ın davetini reddetti #1

  Grubun "Bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla hazırladığı ve binden fazla akademisyen tarafından imzalanan metinde "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtiliyordu.

  ONLARCA YABANCI AKADEMİSYEN DE DESTEK VERİYOR

  "Türkiye Kürtlerle ilgili barış protestosu yapan akademisyenlere meydan okuyor" başlıklı haberde, 1200'den fazla akademisyenin imzaladığı bildiriye aralarında Noam Chomsky ve Sloven filozof Slavoj Zizek'in de bulunduğu onlarca yabancı akademisyenin de destek verdiği söyleniyor.

  Bildiriye imza koyan 1128 Türk akademisyenin "terör propagandasından, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve Türk kurumlarını ve cumhuriyetini aşağılamak" gibi suçlamalarla soruşturulduğunu söyleyen Guardian, suçlu bulunmaları halinde bir ila beş yıl arasında hapis cezası alabileceklerini yazıyor.

  CHOMSKY DAVETİ REDDETTİ

  Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sözde akademisyenler" diye tanımladığı imzacıları vatan hainliği ve "beşinci kol faaliyetleriyle" suçladığını ve Chomsky ve diğer akademisyenleri güneydoğuyu ziyaret edip "gerçek resmi" görmeye davet ettiğini hatırlatıyor.

  Noam Chomsky'nin ise Guardian'a yolladığı bir elektronik postayla Erdoğan'ın davetini reddettiği kaydediliyor. Chomsky'nin "Türkiye'ye gitmeye karar verirsem, bu onun davetiyle değil daha önce sık sık olduğu gibi aralarında yıllardır ciddi bir saldırıya maruz kalan Kürtlerin de aralarında bulunduğu cesur muhaliflerin davetiyle olacak" dediği belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir