Petrol
111.8
-0.12%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.084
-1.36%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Guardian: Türkiye'ye tatile gitmek güvenli mi

  İngiliz gazetesi Guardian, "Türkiye'ye tatile gitmek güvenli mi?" sorusuna yanıt arayan bir haber yaptı.
  • 30.03.2016 - 09:25
  Guardian: Türkiye'ye tatile gitmek güvenli mi

  İngiltere'de yayın yapan The Guardian gazetesi "Türkiye'ye tatile gitmek güvenli mi?" sorusuna yanıt aradığı bir habere yer verdi.

  "GİTMEMEK İÇİN ARTIK NEDEN GÜVENLİK ENDİŞELERİ"

  Haberde, daha önce Türkiye'ye gitmek isteyenleri vazgeçirebilecek tek sebebin 'ülkenin çok kalabalık olması' iken, saldırıların ardından artık bu kaygının yerini güvenlik endişelerinin aldığı yazdı. Türkiye'deki turizmin olumsuz etkilendiği belirtilen haberde şu ifadeler var:

  "REZERVASYONLARDA YÜZDE 40 DÜŞÜŞ"

  "Bir ankete göre, Şubat'ta ülkeye gidenlerin sayısı geçen yıl aynı zaman kıyasla yüzde 10'dan fazla düştü. Yaz daha kötü geçecek gibi görünüyor. Thomas Cook, Türkiye'ye talebin ve rezervasyonların büyük ölçüde azaldığını söylüyor. Seyahat acentesi Tui de yaz tatili için rezervasyonlarda yüzde 40 düşüş olduğunu duyurdu.

  Guardian: Türkiye ye tatile gitmek güvenli mi #1

  "GEMİ SEYAHATLERİ DE TÜRKİYE DURAKLARINI İPTAL ETTİ"

  Pazar araştırma şirketi GfK'ye göre, Türkiye'ye yaz tatili rezervasyonlarında yüzde 32 düştü. Geçen yıl ise rezervasyonlar yüzde 11 artmıştı. Gemi seyahatleri de Türkiye duraklarını iptal etti, tur operatörleri kapasitelerini düşürdü, Mark Warner gibi bazı şirketler ise tamamen ülkeden çekildi"

  "TEHDİT OLDUĞU GERÇEĞİNİN FARKINDA OLMALARINI TAVSİYE EDERİM"

  Haberde, Şubat ve Mart ayındaki saldırıları TAK'ın üstlendiği, İstanbul'daki iki saldırıdan da IŞİD'in sorumlu tutulduğu belirtilirken İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın da Türkiye'nin güneydoğusuna ve Suriye sınırına yakın bölgelerine seyahat uyarısı yaptığı ifade edildi.

  Guardian'a konuşan güvenlik danışmanlık şirketi Risk Advisory Group'tan Henry Wilkinson ise "İnsanlara uzak durmaları tavsiyesinde bulunmam ama tehdit olduğu gerçeğinin farkında olmalarını tavsiye ederim" dedi.

  "7 TURİST ÖLMÜŞTÜ"

  Haber şu satırlarla noktalanıyor : "Şirket, son 12 ayda Türkiye'de 258 terör saldırısı tespit etti. Fakat (Wilkinson) "çoğunluğu PKK'nın aktif olduğu güneydoğu bölgelerindeydi. Şimdiye kadar, 2006'da olduğu gibi teröristlerin hedef olduğunu görmedik" diyor. Haziran ile Ağustos 2006 arasında Türkiye'nin güneybatısında beş bombalı saldırı düzenlenmiş, yedi turist ölmüştü."

  Guardian: Türkiye ye tatile gitmek güvenli mi #2


   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir