Petrol
110.47
1.25%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.240
-0.54%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Güney Kore ile Kuzey Kore arasında gerginlik

  Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye ait askeri bir geminin Güney'in batı deniz sınırını ihlal etmesi nedeniyle iki ülke arasında karşılıklı ateş açıldığı bildirildi.
  • 07.10.2014 - 16:22
  Güney Kore ile Kuzey Kore arasında gerginlik

  guney-kore

  Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye ait askeri bir geminin Güney'in batı deniz sınırını ihlal etmesi nedeniyle iki ülke arasında karşılıklı ateş açıldığı bildirildi.

  ATEŞE KARŞILIK VERİLDİ

  Açıklamada, Kuzey Sınır Hattı'nı geçen bir Kuzey Kore askeri gemisinin Güney Kore devriye gemisi tarafından yapılan uyarı ateşine ateşle karşılık verdiği belirtildi. Sabah saatlerinde meydana gelen ve on dakika kadar süren karşılıklı ateş nedeniyle ölen veya yararlananın olmadığı kaydedildi.

  ''KUZEY KORE, TOPYEKÜN SAVAŞA HAZIRLANIYOR''

  Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-ku, karşılıklı ateşin hemen öncesinde "Kuzey Kore, topyekün bir savaşa hazırlanıyor" açıklamasını yapmıştı. Karşılıklı ateş olayının, iki ülke arasında iyileşmesi beklenen ilişkileri yeniden kötüleştireceği düşünülüyor.

  Kuzey Kore'nin üst düzey komutanlarından biri Güney Kore'nin İnçon şehrinde düzenlenen Asya Oyunları'nın cumartesi günü yapılan kapanış törenine gelen delegasyona başkanlık ederek Güney Kore'yi şaşırtmıştı. Ziyaretin ardından Güney Kore'nin Birleşme Bakanı ve Ulusal Güvenlik yetkilileriyle görüşme yapan Kuzey Koreli üst düzey yetkililer, iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecek haftalarda da sürdürülmesi kararını almıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir