Euro
15.2587
0.76%
Dolar
13.4430
0.50%
Altın
790.9030
0.12%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
517.803
-9.84%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Güney Kore'de Kuzey'e karşı askeri hazırlık

  Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkları artıracaklarını açıkladı.
  • AA
  • 17.08.2015 - 15:59
  Güney Kore'de Kuzey'e karşı askeri hazırlık

  Güney Kore de Kuzey e karşı askeri hazırlık #1

  Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kore yarımadasında artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getirerek, Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkların devam ettirilmesini istedi.

  Güney Kore’deki Yonhap haber ajansı, Park’ın kabine toplantısında, adada gittikçe büyüyen gerginlik üzerine, "Kuzey Kore'nin tehditlerinin arttığı dönemde vatandaşlarımızın hayatlarını ve mal varlıklarını korumak için askeri olarak güçlü bir şekilde hazır olmalıyız" dediğini bildirdi.

  G. KORE VE ABD'DEN KRİTİK ASKERİ TATBİKAT

  Öte yandan, Güney Kore ve ABD’nin her yıl düzenledikleri ve 12 günde 50 bin Güney Kore, 30 bin ABD askerinin katıldığı, dünyanın bilgisayar destekli en büyük ortak askeri tatbikatı "Ulchi Özgürlük Koruyucusu", Kuzey Kore’nin tehditlerine rağmen başladı.

  Seul yönetimi ve ABD, Güney Kore'de düzenlenen tatbikatın savunma amaçlı olduğunu belirtirken, Pyongyang bu büyüklükte bir tatbikatın savaş hazırlığı olduğunu iddia ediyor.

  Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinin güneyinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'nin sorumlu olduğunu açıklamıştı.

  Seul, Kuzey'e bedel ödeteceğini belirterek, 11 yıl sonra ilk kez sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamıştı. Bunun üzerine Kuzey Kore, Seul'u propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.


  Görüş Bildir