Dolar
6.8151
0.0088%
Euro
7.4214
-0.1144%
Altın
1728.47
-0.3579%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
378.855
-0.344%
Bitcoin
60689.23
-3.6333%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Gürcistan'da Rus doğalgazı protestoları

  Başkent Tiflis'te toplanan bir grup hükümetin Rus petrol şirketi "Gazpromla" başlattığı görüşmelere tepki gösterdi.
  • AA
  • 18.10.2015 - 00:48

  Gürcistan'da Rus doğalgazı protestoları

  gürcistan tiflis

  Gürcistan'da faaliyet gösteren "Tabula" basın kuruluşunun organize ettiği gösteride konuşan Tabula'nın genel editörü Tamar Çergoleişvili, hükümetin Rusya'nın petrol ve gaz şirketi "Gazprom"la görüşmelere başlamakla yanlış adım attığını belirterek, bu görüşmelerde eski Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'nin "özel" bir iş ilişkisi olduğunu iddia etti.

  "GÜRCİSTAN İÇİN EN İYİSİ AZERBAYCAN GAZI"

  Hükümet binası karşısında düzenlenen gösteriye katılan eylemciler, doğal gaz konusunda Gürcistan için Azerbaycan doğal gazının bir alternatifi olmadığını belirtilerek, gelecekte de yine Azerbaycan'dan gaz alımına devam edilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

  GAZPROM'LA YAPILAN GÖRÜŞME

  Ekim ayının başında Gürcistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kakha Kaldze Brüksel'de Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile bir araya gelmişti. Görüşme sonrası Kaladze, Rus şirketiyle Rusya'dan Gürcistan'ı geçerek üçüncü ülkelere uzanacak doğal gaz transferi konularının ele alındığını açıklamıştı.

  Daha sonra da "Gazprom" konusunda Gürcü basınla pek çok kez görüşlerini paylaşan Kaladze, Gürcistan'ın doğal gaz kaynaklarının da çeşitlendirilmesi gerektiğini ve gelecekte de bu yönde "Gazprom"la görüşmelere devam edeceklerini kaydetmişti.

  Gürcistan'ın yüzde 90'a yakın oranda doğalgaz ihtiyacı Azerbaycan devlet şirketi Socar tarafından sağlanıyor.

  Gürcistan muhalefet partileri Gürcü hükümetinin "Gazprom"la görüştüğünü öğrendikten sonra bunu "tehlikeli bir adım" olarak değerlendirmişlerdi.

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ise Azerbaycan'ın Gürcistan için bir komşu dost ve stratejik ortak olduğunu belirterek, Azerbaycan doğal gazının değiştirilmeyeceğini açıklamıştı.

  Görüş Bildir