Petrol
112.33
-0.11%
Euro
17.313
-0.43%
Dolar
16.6202
-0.11%
Altın
968.29
-0.48%
Borsa
2391
-0.45%
Bitcoin
320.756
-4.98%
26ºC
İstanbul
Çok bulutlu 26 C

  Hafter milislerinin HSS ve SİHA'sı imha edildi

  Libya ordusu, BAE'nin temin ettiği ikinci Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini ve Çin yapımı bir SİHA'yı vurdu.
  • AA
  • 17.05.2020 - 08:50
  Hafter milislerinin HSS ve SİHA'sı imha edildi

  Darbeci Hafter, Libya'da güç kaybetmeye devam ediyor.

  Libya ordusu, ülkenin doğusundaki Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne sevkedilen Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temin ettiği ikinci bir Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi (HSS) ve Çin yapımı Wing Loong II tipinde bir silahlı insansız hava aracını (SİHA) imha ettiklerini duyurdu.

  Libya Ordusu resmi sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, başkentin yaklaşık 140 kilometre güneybatısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ndeki Hafter milislerine ait hedeflere hava harekatları gerçekleştirdiklerini bildirdi.

  RUS VE ÇİN YAPIMI

  BAE'nin temin ettiği üsse sevkedilen ikinci bir Rus yapımı Pantsir tipinde bir HSS'nin hava unsurları tarafından imha edildiğini açıklayan Kununu, aynı şekilde BAE'nin temin ettiği Çin yapımı Wing Loong II tipinde bir SİHA'yı vurduklarını açıkladı.

  Hafter milislerinin HSS ve SİHA sı imha edildi #1

  SİLAH DEPOLARI HEDEF ALINDI

  Hafter milislerinin işgalindeki hava üssündeki iki silah deposunun da Libya Ordusu'na bağlı hava unsurları tarafından hedef alındığı paylaşıldı.

  Libya Ordusu, dün de üsse sevkedilen BAE'nin temin ettiği Rus yapımı Pantsir tipi hava savunma sistemini imha ettiklerini açıklamıştı.

  3 BİN KİLOMETRELİK ALAN TEMİZLENDİ

  Libya hükümetine bağlı güçler, 25 Mart'ta "Barış Fırtınası" operasyonunu başlatmış, 13 Nisan'da da Trablus'un batısındaki 7 belde ve bir şehri Hafter milislerinden geri alarak başkentten Tunus sınırına kadar uzanan sahil şeridinde 3 bin kilometrekarelik alanı milislerden temizlemişti.

  Hafter milislerinin HSS ve SİHA sı imha edildi #2

  VATİYYE'NİN STRATEJİK ÖNEMİ

  Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan başkentin 140 kilometre güneybatısındaki Vatiyye, 7 ila 10 bin askerlik kapasitesiyle stratejik açıdan büyük önem taşıyor.

  Libya Ordusu, üssü milislerden geri almak için düzenlenen operasyonlarla "paralı asker ile milislerin barınağı ve sivillere yönelik hava saldırılarının merkezi durumundaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'nün etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığını" bildirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir