Petrol
91.73
-0.08%
Euro
18.5278
-0.10%
Dolar
18.5756
0.02%
Altın
1.027
-0.27%
Borsa
3458
-1.91%
Bitcoin
378.355
3.08%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Halep Adli Tıp Başkanı muhaliflere katıldı

  Halep Adli Tıp Kurumu Başkanı Abdultevvab Şahrur'un yönetimden ayrılarak muhaliflerin safına katıldığı belirtildi.
  • 04.09.2013 - 00:07
  Halep Adli Tıp Başkanı muhaliflere katıldı

  Halep Adli Tıp Başkanı muhaliflere katıldı #1

  Adli Tıp Başkanı Şahrur'un elinde Esad yönetiminin Halep'in Han el Asel bölgesinde kimyasal silah kullanması ile ilgili deliller olduğu kaydedildi.

  İSTANBUL'DA KONUŞTU

  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Basın Sözcüsü Halid el Salih, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında kimyasal silah iddialarıyla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı. Abdultevvab Şahrur'un en kısa zamanda elindeki belgeleri açıklayacağını ifade eden sözcü, delillerin BM denetçilerine de sunulacağını kaydetti. Salih, güvenlik endişesi sebebiyle Şahrur'un bugünkü toplantıya katılamadığını dile getirdi.

  "EN ÇOK KİMYASALA ESAD SAHİP"

  Esad yönetiminin elindeki kimyasal silahlar ile ilgili kendilerine ulaşan istihbarat bilgilerinin olduğunu ifade eden Salih, "Son üç gün içinde istihbarat raporlarına yansıyan bilgilere göre; bölgede en fazla kimyasal silaha Esad yönetiminin sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ülkede kimyasal silah kullanma teknolojisi sadece yönetimin elinde bulunuyor. Daha önce ifade ettiğimiz gibi birçok defa kullanılan kullanılan silahlar sadece muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere yönelik kullanıldı. Kimyasal saldırıda Özgür Suriye Ordusu mensupları ve devrimi destekleyen siviller öldü." diye konuştu.

  "KİMYSAL SİLAH TAŞIYAN 3 KONVOY..."

  Salih, Esad'a bağlı ordunun içinde kendilerine ulaşan bilgiler ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kimyasal silah taşıyan 3 konvoy yola çıktı. Dün ulaşan bilgide bu iki konvoy hedefine ulaştı. İlk konvoy Dmeyr Askeri Havaalanı, ikincisi İdlib'in 175'unci Tugay'ın bulunduğu İdlib'in Ezru bölgesine ulaştı. Biz Esed yönetiminin kimyasal başlık taşıyan bu füzeleri sivil halka karşı kullanmasından büyük endişe duyuyoruz. Esed'e yönetiminin bu anlamda bir niyeti olduğunu sezinliyoruz." şeklinde konuştu. 

  Sözcü Salih, Esad yönetiminin durdurulması amacıyla ulaslararası kamuoyunun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulundu. 


  Görüş Bildir