Petrol
87.54
-0.58%
Euro
18.1017
0.45%
Dolar
18.5254
0.04%
Altın
982.21
-0.54%
Borsa
3062
0.00%
Bitcoin
358.925
-1.30%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Halepçe vahşeti bugün 24'üncü yılında

  Irak'ın kuzeyinde bulunan Halepçe 24 yıl önce biyolojik silahlarla bombardımana maruz bırakılmıştı.
  • 16.03.2012 - 17:31
  Halepçe vahşeti bugün 24'üncü yılında

  Halepçe vahşeti bugün 24 üncü yılında #1

  16 Mart Halepçe katliamının yıl dönümü olarak her sene anılıyor. Halepçe'ye düzenlenen saldırıda binlerce sivil insan Irak ordusu tarafından atılan kimyasal bombalarca öldürülmüştü.

  ERBİL'DE 5 DAKİKA HAYAT DURDU

  Kuzey Irak'ta Halepçe katliamının yıl dönümü nedeniyle Halepçe'ye ilk bombanın atıldığı saat 11.36'da Erbil'de hayat 5 dakika durdu. Kentte siren sesini duyan vatandaşlar ayağa kalkarak saygı duruşunda bulunurken, trafikte de araçlar durdu.

  5 BİN SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

  16 Mart 1988 yılında Baas rejiminin Enfal hareketi ismini verdiği operasyonda, Irak'ın kuzeyindeki Halepçe kenti savaş uçakları tarafından 3 gün boyunca kimyasal gazlar içeren bombalarla bombalandı. Resmi rakamlara göre 5 bin sivil kimyasal gazlardan zehirlenerek öldü, 7 bini aşkın kişi de yaralandı. Olay nedeniyle 1 milyondan fazla kişi Türkiye ve İran'a sığındı.

  İDAM İPİ ANIT MÜZESİNDE

  24 yıl önce gerçekleşen Halepçe katliamının kurbanları, Kuzey Irak'ta Kürtlerin yaşadığı şehirlerde her yıl çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  Öte yandan Halepçe katliamının planlayıcısı ve vur emrini veren Saddam Hüseyin'in amcasının oğlu 'Kimyasal Ali' lakaplı Ali Hasan El Mecid'i idam edilirken kullanılan ip, Halepçe'ye getirilerek Anıt Müzesine konuldu.

  "YAPILAN ZULMÜN CEZASI VERİLMEDİ"

  Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Şehid ve Enfal bakanı Aram Ahmet, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, 'Kimyasal Ali'nin idam edilirken boynuna geçirilen ipin bugün sabah Halepçe'nin anıt müdiresi Ala Talabani'ye teslim edildiğini söyledi.

  Halepçe vahşeti bugün 24 üncü yılında #2

  İbret alınması için ipin müzede sergileneceğini kaydeden Aram Ahmet, "Halepçe'ye bomba atılmasının emrini veren Ali Hasan El Mecid idi. Baas rejimi devrildikten sonra bu şahıs yargılandı ve daha sonra idam edildi. Cezasının infazı sırasında boynuna geçirilen ip bugün Halepçe Anıtı Müdiresi Ala Talabani'ye teslim edildi. Bundan sonra Halepçe'deki Anıt Müzesinde sergilenecek. Bir Kürt olarak bu olaya çok sevindim çünkü bu ipin burada sergilenmesi hem bizlere karşı yapılan zulmün cezasının verildiği anlamına geliyor hem de bir daha kimse böyle bir insanlık dışı katliamları işlemesin diye. Buna kalkışanların sonucunun bu ip olacağını göstermek için müzeye koyduk" dedi.

  HALEPÇE'DE NELER OLMUŞTU?

  Halepçe Katliamı İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin'in, 1986-1988'de Irak'ın kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı imha operasyonunun bir parçasıdır.

  Saddam Hüseyin'in 23 Şubat - 6 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtını şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı Peşmergeler de İran Ordusu'yla güç birliği yaparak Halepçe kasabasına girdi.

  Halepçe vahşeti bugün 24 üncü yılında #3

  Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye (batı medyası tarafından 'Kimyasal Ali' lakabı ile bilinir)'e zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

  'Kimyasal Ali'16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri , İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

  19 Ağustos 1988'de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe'yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

  Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli 'The Sydney Morning Herald' gazetesinde yayımlanan 'Experiment in Evil' başlıklı makalesinde, Halepçe'de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki'nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. (Dünya Bülteni)


  Görüş Bildir